2021-03-30 21:29:45 Erastotenov eksperiment U petak, 19. ožujka 2021. godine učenici 6. razreda su u sklopu Inspiring Science Education (ISE) projekta sa učiteljicom Jelenom Kralj-Smirčić sudjelovali u Eratostenovom eksperimentu. Eratostenov eksperiment je globalni eksperiment u kojem se mjeri opseg Zemlje po meridijanu, kada sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom, a za koji je potreban samo štap i sunčeva sjena. Iako je za preciznije rezultate mjerenje trebalo povesti 21. ožujka ili 22. ožujka mi smo se zbog najavljenih epidemioloških mjera i prelaska predmetne nastave na online nastavu odlučili mjerenje izvršiti zadnji dan koji smo bili školi prije prelaska na online nastavu.
Projektu smo pristupili prijavom na stranicu http://eratosthenes.ea.gr/. Zatim smo e-mailom dobili kontakt podatke škola s kojima možemo provesti mjerenje (na približno istom meridijanu). Povezali smo se s nekoliko škola iz Hrvatske i Europe. S njima smo razmijenili podatke o mjerenju jer se nalazimo na istom ili približnom meridijanu.
Mjerenje sjene štapa proveli smo na način da smo pripremili štapove duljine 1 m kojima smo u školskom dvorištu točno u podne proveli 5 mjerenja sjene što ga baca štap. Kut upada Sunčevih zraka izračunali smo koristeći Geogebru gdje smo konstrukcijom pravokutnog trokuta čije katete čine štap i njegova sjena mogli očitati kut pod kojim Sunčeve zrake padaju na štap. Udaljenost između naše škole i škole partnera u eksperimentu OŠ Kamen-Šine, Split izračunali smo pomoću Google Eartha. Nakon provedenog eksperimenta naš rezultat mjerenja evidentirali smo na službenoj stranici http://eratosthenes.ea.gr/content/experiment.
Naš rezultat odstupa od stvarne veličine. Zanima nas je li to zbog nepovoljnog datuma mjerenja ili greške u mjerenju pa smo se odlučili da ćemo i dogodine sudjelovati u ovom eksperimentu kako bi došli do preciznijeg rezultata.
Kako je Eratosten izmjerio veličinu Zemlje
Eratosten je prvi čovjek koji je izmjerio Zemlju, oko 200. pr.Kr. Krenuo je od činjenice da se u Sijeni (današnji Asuan) 21. lipnja u podne Sunce nalazi točno u zenitu (što se vidjelo po tome što se njegova slika odražavala u vodi dubokih bunara). S druge strane, tog istog dana u Aleksandriji, 5000 stadija sjevernije (1 stadij je približno 150 metara), Sunce je udaljeno od zenita 7.2° (što je Eratosten odredio mjereći duljinu sjene okomitog štapa). Udaljenost od Aleksandrije do Asuana je u današnjoj mjeri 785 kilometara.
Uz razumnu pretpostavku da je udaljenost Sunca mnogo veća od tih 5000 stadija, Sunčeve zrake se mogu smatrati otprilike paralelnima, pa je Eratostenu bilo jasno da je tih 7.2° istovremeno i kut između Sijene i Aleksandrije gledajući iz središta Zemlje, a to onda znači da je opseg Zemlje 360/7.2 = 50 puta veći od udaljenosti između tih gradova i iznosi oko 250 000 stadija. Ako uzmemo vrijednost egipatskog stadija, dolazimo do vrijednosti od 39 400 km za opseg Zemlje što je iznenađujuće točno (suvremena mjerenja kažu da je opseg Zemlje po meridijanu 40 008 km). |
Osnovna škola "Turnić" Rijeka |