2013-07-01 13:55:00

Hrvatska postala punopravna članica Europske unije

Hrvatska je danas, 1. srpnja 2013. godine točno u ponoć postala 28. članica Europske unije. Time su okončani gotovo desetljetni pregovori, no posao, slažu se europski i hrvatski državnici – nije gotov.

Uz Odu radosti, vatromet i dobrodošlicu koju je na hrvatskom jeziku izrekao predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso, hrvatski su građani postali punopravni građani Europske unije. Slavilo se u gotovo svim gradovima, a središnja je predstava, svojevrstan presjek hrvatske kulture, postavljena na glavni zagrebački trg.

 

Predsjednik Ivo Josipović je istaknuo kako je iza Hrvatske teška i tragična povijest, a da ulazak u Europu, koja je nastala kao antiratni projekt, osigurava novim generacijama mir i stabilnost. „Uskoro će prva europska zora naše domovine. Naizgled, sve će biti isto kao i prije: uranit ćemo, otići na posao, brinuti svakodnevne brige. Ali, ovo je prvi dan naše europske budućnosti, prvi dan velike prilike koja nam se pruža, prvi u nizu dana koji nude priliku koja se ne smije propustiti, priliku koja za mnoge znači novi posao, uspjeh, afirmaciju. Europa koju smo dočekali nudi, ali ne poklanja dobre prilike za države i pojedince“, zaključio je hrvatski predsjednik.

 

 

 

Pristupanje Hrvatske Europskoj uniji

 

1. srpnja 2013. Republika Hrvatska postala je punopravna članica Europske Unije.

Zastave EU i Hrvatske na zgradi Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija

 

Jedan od glavnih ciljeva vanjske politike Republike Hrvatske je ulazak u punopravno članstvo Europske unije. Hrvatska je podnijela zahtjev za punopravno članstvo 21. veljače 2003. godine, a službeni status kandidata za članstvo u EU dobila je 18. lipnja 2004.

Pristupni progovori, koji su trebali započeti u ožujku 2005., odgođeni su, a kao uvjet za početak pregovora istaknuta je potpuna suradnja s Haškim sudom za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije. Pregovori su službeno otvoreni 3. listopada 2005. godine, nakon što je glavna haška tužiteljica potvrdila potpunu suradnju Hrvatske s Haškim sudom.

Pregovori o članstvu u Europskoj uniji podijeljeni su u nekoliko faza. Prva faza, analiza usklađenosti zakonodavstva zemlje kandidata s europskim propisima (tzv. screening) započela je nakon otvaranja pregovora (20. listopada 2005. godine), i trajala je godinu dana (završila je 18. listopada 2006.).

Nakon screeninga, započeli su pregovori. Republika Hrvatska otvorila je sva poglavlja i već privremeno zatvorila njih trideset. Pregovori se fokusiraju na uvjete pod kojima će država kandidatkinja usvojiti, implementirati i izvršavati acquis communautaire (odnosno pravnu stečevinu Europske unije).

Inače, o sadržaju pravne stečevine nema pregovora, jer se pregovori temelje na načelu da svaka država kandidatkinja tijekom pregovora mora usvojiti cjelokupnu pravnu stečevinu.

Nakon više od osam godina od podnošenja zahtjeva za članstvo te gotovo šest godina pregovaranja, 10. lipnja 2011. José Manuel Barosso je u ime Europske komisije predložio zatvaranje pristupnih pregovora s Hrvatskom. Tu odluku je 24. lipnja iste godine podržalo i Europsko vijeće pozivajući na zatvaranje preostalih pregovaračkih poglavlja do kraja lipnja 2011. te na potpisivanje pristupnog ugovora s Hrvatskom do kraja iste godine. 

Ugovor o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji potpisan je u Bruxellesu 9. prosinca 2011. godine.


Osnovna škola "Turnić" Rijeka