2013-09-15 11:44:09 Međunarodni dan demokracije Međunarodni dan demokracije slavi se 15. rujna svake godine. Generalna skupština Ujedninjenih naroda 2007.god je proglasila 15. rujan kao dan Međunarodnog dana demokracije. Međunarodno obilježavanje Dana demokracije prilika je da parlamenti diljem svijeta naglase važnost demokracije, podsjete što ona uključuje, rasprave izazove s kojima se susreće i mogućnosti koje nudi, te da se podsjeti na odgovornost koju parlament ima kao ključna institucija demokracije.
Što je demokracija? Ovaj pojam danas se vrlo često koristi za sve i svašta, tamo gdje demokracije treba, tamo je često nema… a ima i mjesta gdje demokracija jednostavno nije ono što mi mislimo da jest. Riječ demokracija dolazi od dvije poznate grčke riječi demos=narod i kratein = vladati. Stari su nam Grci podarili demokraciju, no grčka demokracija se uvelike razlikovala od one današnje, ne samo po tome što je u tom demokratskom procesu mogla i morala sudjelovati samo vrlo zatvorena i elitna grupa ljudi. A što je demokracija danas? Pogledajmo što kaže Univerzalna deklaracija o demokraciji Međunarodne parlamentarne unije Demokracija je univerzalno prepoznat ideal, kao i cilj koji se temelji na zajedničkim vrijednostima koje dijele narodi u svjetskoj zajednici bez obzira na kulturne, političke, socijalne i ekonomske razlike. Demokracija je istodobno ideal, ali i skup institucija i praksi, a sve to kako bi se osiguralo konstruktivno okruženje za svakog pojedinca i za društvo u cjelini, istovremeno. Demokracija zahtijeva, po IPU-u: - jaki parlament - slobodne i poštene izbore - zagarantirana ljudska prava - jednakost spolova i potpuno odsustvo diskriminacije - aktivno civilno društvo - efikasne političke stranke - slobodne medije
Hrvatski parlament (sabor) Parlament je, dakle, centralna institucija kroz koju se može ostvarivati demokratsko pravo državljana jedne zemlje da ostvaruju svoje pravo vlasti. Demokratski parlament treba biti: - reprezentativan, dakle predstavljajući na najbolji mogući način sve državljane jedne zemlje - transparentan - lako dostupan za sve državljane - treba postojati mogućnost pozivanja na odgovornost - efikasan.
Članovi parlamenta odgovaraju, dakle, biračima, ne samo svake četiri godine, nego konstantno kroz svoj mandat, i u tom razdoblju moraju biti spremni na preispitivanje njihove političke odgovornosti.
Demokracija isto tako nije univerzalni model, svaka zemlja i svaki narod može i mora razviti demokratske procese i institucije u skladu sa svojom poviješću, kulturom i civilizacijskim dosezima, a to prepoznaju i Ujedinjeni narodi, ne postoji jedan i jedinstveni model demokracije (kako se to često pokušava prikazati).
IPU navodi šest stvari koje su najveća prijetnja demokraciji:
1. Muška dominacija u politici - čime se negira mogućnost svim građanima (dakle i ženama) ravnopravno sudjelovanje u političkim procesima Kako to popraviti? IPU nudi rješenja:
1. Povećati udio žena, bilo kroz javni pritisak, bilo kroz zakonsku obavezu |
Osnovna škola "Turnić" Rijeka |