2012-10-27 20:34:00 Ljetno i zimsko računanje vremena Ljetno računanje vremena prvi je puta 1784. godine spomenuo Benjamin Franklin u jednom pismu urednicima lista Journal of Paris, no kako je bila riječ o šaljivom članku, nije jasno je li Franklin doista želio tako nešto predložiti Francuzima. Ovaj je sustav ozbiljno predložio William Willett u članku „Waste of Daylight“ (Gubitak dnevnog svjetla), objavljenom 1907. godine, ali nije uspio uvjeriti britansku vladu da ga prihvati, unatoč nemalom lobiranju. Zamisao o ljetnom računanju vremena prvi je put ostvarena u Njemačkoj za Prvog svjetskog rata, od 30. travnja do 1. listopada 1916. godine. Ubrzo je taj primjer slijedila i Velika Britanija, od 21. svibnja do 1. listopada 1916. godine. Zašto je to sve bilo potrebno?
Govorilo se o energetskim, ekonomskim, zdravstvenim dobicima, pa čak i u smislu borbe protiv kriminala. No, te su teorije u stoljeću koje je uslijedilo padale kao komadići domina. Struja
Prva zabluda bila je da će se pomicanjem vremena štedjeti energija zbog većeg korištenja dnevnoga svjetla. No, brojna su istraživanja to opovrgnula: ili nije bilo ušteda ili su one bile zanemarive. Neke studije, naime, pokazuju da se zbog ljetnog vremena troši više motornih goriva, iako su stručnjaci garantirali da se time štedi 1 posto na potrošnji goriva. DOA je, pak, pokazala da potrošnja nije nimalo pod utjecajem pomicanja sata.
Još jedan je mit bio da će pomicanje sata pridonijeti sigurnosti u prometu, jer će vozači voziti više danju. No, ispostavilo se da gubitak jednog sata sna u proljeće ima trenutačan efekt na vozače - lakše stradavaju u prometu, objavljeno je u Američkom časopisu za javno zdravstvo 1995. godine.
A i ako stignu do posla, veće su šanse da će se radnici ondje ozlijediti kada izgube sat sna! To je zaključak studije Sveučilišta u Alabami u Birminghamu iz 2009. godine. To se nije uspjelo nadomjestiti prednostima povećanog upijanja vitamina D izlaganjem suncu u "višku" sunčanih sati.
Kada se pogledaju sektori protivnika i zagovornika pomicanja vremena, zagovarali su ga trgovci, a ponajprije oni sa sportskom opremom. Više sunčanih sati znači da su ljudi dulje u trgovinama, ali i da se više rekreiraju. izvor: net.hr |
Osnovna škola "Viktor Car Emin" Donji Andrijevci |