2012-10-17 09:43:19

Dan kravata - 18. 10. 2012.

 

Pokažimo svoju modnu osvještenost i ljubav prema povijesnoj ostavštini te u četvrtak stavimo taj simbol uglađenosti oko vrata! Oni koji dođu u knjižnicu na fotografiranje ulaze u izbor za natječaj najoriginalnijeg nositelja kravate. Slijedi nagrada!

Budući da je nakon turskih provala na hrvatskim prostorima formirana Vojna krajina, njezini su vojnici bili nepresušni izvor i za ostala europska bojišta. Oni su sudjelovali u njemačkom Tridesetogodišnjem ratu (1618-1648), a bili su prepoznatljivi po marami oko vrata, preteči današnje kravate. Od 1635. godine hrvatski vojnici služili su u Francuskoj, pa je godine 1667. ustrojena i posebna pukovnija “Royal Cravates”, koja je dobila ime po Hrvatima. Obični vojnici nosili su kravate od lanena platna, plemići od čipke ili muselina ili neke druge fine tkanine.

Kravata je jedini univerzalno poznat i prepoznatljiv hrvatski simbol. Istodobno je i simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti (uglađenosti, kultiviranosti). Stoga Academia Cravatica proglašava 18. listopad danom kada se obilježava hrvatski i svjetski Dan kravate. Naime, na taj dan 2003. izvedena je spektakularna instalacija Kravata oko Arene u Puli. 

Tom instalacijom, s najvećom kravatom na svijetu, simbolički je povezano antičko i suvremeno doba, a crvenom bojom kravate svijetu je upućena poruka ljubavi i suživota među ljudima i narodima. Putem televizijskih postaja, instalacija Kravata oko Arene postala je vrhunski svjetski spektakl, koji je vidjelo više od milijardu ljudi.

U drugoj instalaciji, Kravata oko Hrvatske, koja je tijekom 60 dana crvenim koncem simbolički zagrlila i povezala Hrvatsku, prikazana je i posviještena ljepota hrvatske kulturne i prirodne baštine, a poruke mira i suživota upućene su i prema susjednim zemljama.

Kako zavezati kravatu?

 

 

 

 


Osnovna škola Viktora Cara Emina Lovran