2016-01-21 17:42:41

Svjetski dan zagrljaja

Zagrljaj je prekrasan poklon - jedna veličina odgovara svima. Stoga zagrlite svoje najmilije i proslavite Dan zagrljaja. Ova je inicijativa krenula iz SAD-a 21. siječnja 1986. godine i uskoro se proširila svijetom. Neki psiholozi smatraju da su četiri zagrljaja na dan čovjeku potrebna da bi preživio, da će pet do šest zagrljaja na dan čovjekov život učiniti dužim i ljepšim,  da je osam zagrljaja dnevno potrebno da bi se čovjek održao a dvanaest zagrljaja na dan da bi napredovao. Tako psiholozi navode kako je grljenje zdravo, posve prirodno i praktički savršeno.

Vrste zagrljaja:

Medvjeđi zagrljaj - jedna ruka ide preko ramena, a druga preko struka grljene osobe, koja grli na isti način. Pritom se osobe gledaju u oči. Zagrljaj je čvrst, ali ne prekomjerno.
Zagrljaj “slovo A” - tijela su nagnuta jedno prema drugom, grli se s obje ruke, jednom preko ramena, a drugom u predjelu pazuha druge osobe, a lica su pripijena, tako da obje osobe gledaju u istom smjeru. U nekim zemljama ovo kratko grljenje služi za dobrodošlicu ili pozdrav.
Zagrljaj s tapkanjem po leđima - grljenje s obje ruke i tapkanjem grljene osobe s jednom od njih.
Jednoruki zagrljaj - kratak zagrljaj druge osobe jednom rukom.
Obrazni zagrljaj - nježni zagrljaj bilo kojeg tipa, stojeći ili sjedeći, pri kome se obrazi istaknuto dodiruju, dok je ruka obično na drugoj strani lica.
Čeoni zagrljaj - ruke su na ramenima druge osobe, a čela se naslanjaju jedno na drugo.
Zagrljaj “Oko srca” - svaki od grlitelja obuhvaća drugoga s jednom rukom ispod pazuha, a drugom iznad ramena, držeći prste na vratu sa stražnje strane.
Postranični zagrljaj - zagrljaj dvoje ljudi sa po jednom rukom, koji stoje jedan uz drugoga.
Zagrljaj “Vrh glave” - stojeći grlitelj grli s obje ruke osobu koja sjedi, obuhvaćajući joj glavu ili vrat, s jednom stranom lica dodirujući potiljak.


Osnovna škola "Vela Luka"