preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Dječji radovi

Foto/video galerija

 

Virtualni dan škole 2020./2021.

 

Školski list

Korisni linkovi
SIGURNO SURFANJE

Priloženi dokumenti:
INTERNET.docx

Sigurniji internet

Udruga Suradnici u učenju

 

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 22. 3. 2018.

Ukupno: 399973
Ovaj mjesec: 377
Danas: 64
Kutak za zdrav odgoj

Kako pripremiti dijete za školu?

Kako pripremiti dijete za školu?

1. Stvaranje radnih navika

Kako bi vaše dijete što bezbolnije podnijelo duge sate u školi te nove obaveze, potrebno je da mu unaprijed stvorite radne navike.One ne moraju nužno biti vezane za školu, predmete ili učenje. Cilj je  da dijete stekne osjećaj odgovornosti i organiziranosti.

Za početak možete dijete naučiti da posprema svoje igračke nakon igre ili da s vama priprema čistu odjeću za idući dan svake večeri. Također, možda biste trebali dijete naučiti na raniji odlazak u krevet ako je naviklo ostajati budno do dugo u noć. Važno stvoriti osjećaj kontinuiteta pa pokušajte dijete pripremiti za spavanje otprilike u isto vrijeme svake večeri.

2. Poticanje na samostalnost

Budući da će se od djeteta u školi zahtijevati određena doza samostalnosti, pokušajte unaprijed stvoriti okruženje u kojem će moći razvijat samostalnosti:

Dopustite djetetu da pogriješi i nauči nešto iz svojih grešaka. Dajte djetetu priliku da izrazi svoje mišljenje, posebice oko stvari koje ga se direktno tiču (na primjer, odlazak kod obitelji ili prijatelja). Dajte djetetu upute za neki jednostavniji zadatak, ali ga nemojte obavljati s njim.

3. Razvoj vještina za školu

S djetetom unaprijed možete vježbati i određene vještine koje će mu trebati u školi. Pritom ne mislimo na to da dijete prisiljavate na učenje: čitanja, pisanja ili stranih jezika. Za to će se pobrinuti nastavnici.

Mislimo na vještine koje će mu olakšati prilagodbu stvarima koje će učiti u školi. To su grafomotoričke, predčitalačke i kognitivne vještine. Ove bi vještine dijete trebalo steći već u vrtiću. No, ako primijetite da dijete zaostaje u ovom pogledu, možete mu sami pomoći.

Razvoj grafomotoričkih vještina

Grafomotoričke vještine su vještine koje će djetetu prvenstveno trebati za pisanje tijekom školovanja. One podrazumijevaju mogućnost vizualno-motoričke koordinacije, vizualno-prostorne orijentacije i druge finije grafomotoričke vještine.

Ove se vještine kod djece mogu razviti crtanjem, hvatanjem predmeta (npr. lopte), slaganjem puzzli ili kocki, ali i svakodnevnim aktivnostima poput vezivanja cipela, brisanja krpom, zakopčavanjem dugmića i slično. 

Primjer:  Grafomotoričke vještine razvijamo pisanjem unutar linija i vježbama nastavljanja pisanja.

Razvoj predčitalačkih vještina

Predčitalačke vještine se odnose na svjesnost djeteta o pisanom jeziku i izgovoru. One su važan preduvjet za pravilan izgovor, bogat vokabular, ali i za razvoj pažnje i duže pamćenje.

Kako biste razvili ove vještine u djetetu, čitajte mu slikovnice ili pjesmice s rimom. Tražite ga da komentira što je čulo ili doživjelo, a vi pri čitanju pokušajte biti što ekspresivniji (mijenjajte tonalitet i tempo čitanja, popratite tekst odgovarajućim izrazima lica i sl.).

Primjer: S djetetom radite vježbe slušanja, izgovaranja riječi i pravilnog izražavanja.

Razvoj kognitivnih vještina

O kognitivnim vještinama možemo razmišljati kao o vještinama pravilnog ili dobrog razmišljanja. Tu spadaju vještine zaključivanja, rješavanja problema, povezivanja informacija, ali i maštanje i kritičko razmišljanje.

Ove vještine možete razviti postavljanjem pitanja otvorenog tipa djetetu. Na primjer, možete ga pitati što danas želi obući ili raditi. Također pokušajte djetetu pružiti širok spektar novih iskustava. Time ćete potaknuti njegovu znatiželju i pomoći mu da lakše procesuira nove situacije.

Primjer:  Prakticirajte vježbe razmišljanja. Na primjer, djeca moraju tragovima doći do zadanog rješenja ili pronaći razlike između sličnih predmeta.

4. Objasnite djetetu što znači polazak u školu

Pripremite dijete na to što znači polazak u školu i prvi razred. Govorite mu o tome što ga čeka, ali pritom stavite naglasak na pozitivne strane: Objasnite djetetu da će se u školi upoznati i družiti s djecom. Pričajte mu kako ste u školu išli i vi, braća i sestre, rodbina. Dijete će tako lakše shvatiti da je škola normalan dio života.

Pokušajte djetetu približiti važnost škole. Recite mu da će mu ona pomoći da postane ono što želi biti — astronaut, pjevačica, doktor… Također potičite dijete na to da s vama dijeli svoje osjećaje u vezi škole. Neka osjeća da sigurno može s vama podijeliti sve dobre i loše emocije i tako se riješiti dijela tereta koji će možda osjećati.

5. Navikavanje na kontakt s djecom

Ovo je posebno važno za dijete koje dosad nije išlo u vrtić ili općenito nije imalo previše kontakta s drugom djecom. Potrebno ga je što više unaprijed socijalizirati kako u školi ne bi doživjelo šok.

Naučite dijete i pravilima dobrog ponašanja prema drugima:

Pričajte mu i u praksi pokažite kako dijeliti stvari s drugima. 

Upoznajte dijete s time što je empatija i zašto ju je važno imati prema drugima. 

Objasnite djetetu da je ponekad potrebno dopustiti drugima da izraze svoje mišljenje.

Učite dijete da upotrebljava četiri zlatne riječi u adekvatnim situacijama: hvala, molim, izvoli, oprosti.

Ako se vaše dijete lijepo ponaša prema svojim vršnjacima, lakše će ga prihvatiti.

Općeniti savjeti za roditelje

Budite podrška i oslonac svom djetetu. Dajte djetetu do znanja da ste tu za njega i da se uz vas može osjećati sigurno.

Ne dopustite da se sve vrti oko škole. Dijete i dalje treba imati vrijeme za igru, posebice sada kada će imati više obaveza nego prije. Osigurajte mu to. Osim toga, nemojte svakoga dana dijete pritiskati sa školskim obavezama ili pitanjima o školi.

Budite strpljivi. Neka djeca se teže prilagođavaju novim okolnostima. Dopustite djetetu da se adaptira svojim tempom.

Budite primjer svom djetetu. Ne budite tužni i neraspoloženi oko djetetova kretanja u školu jer djeca mogu lako prepoznati i oponašati tuđe emocije. Budite mu uzor i u drugim stvarima: budite pristojni prema drugima u prisustvu djeteta, obavljajte svoje obaveze, prenesite mu entuzijazam za učenjem.

Jasminka Brkljača, školska pedagoginja




Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Jelena Urošević-Hušak   datum: 7. 7. 2023.

Tražilica



E_bonton

E_bonton


e-Dnevnik

Jelovnik


Priručnik za roditelje


Foto/video galerija


ŠKOLA ZA ŽIVOT

 

Klikom na LOGO možete detaljnije pogledati sve o eksperimentalnom programu "Škola za život" u koji je i naša škola uključena.


 


ERASMUS +


Droga - brošura

Priloženi dokumenti:
Brosura za roditelje.pdf


Grad Pula


Red button - MUP


 


ACES





preskoči na navigaciju