2012-10-24 15:49:22

Posjetili smo HAZU i Arheološki muzej

Učenici  7. abc razreda 9. listopada 2012.  izašli su iz škole i uputili se na terensku nastavu. Posjetili smo HAZU i Arheološki muzej.

Učenici su napisali:

Stojim pred Bašćanskom pločom – dragim kamenom hrvatske pismenosti

 U petom i šestom razredu puno smo učili o Bašćanskoj ploči. Znamo da je pronađena na Krku kraj Baške u Jurandvoru u crkvici sv. Lucije. To je prvi cjeloviti spomenik koji je napisan na hrvatskom jeziku.

Dana 9. listopada išli smo na terensku nasravu. Nakon razgledavanja knjižnice otišli smo pogledati Bašćansku ploču. U prostoriji mir, tišina i dragi kamen hrvatske pismenosti. Konačno sam ugledala pravu Bašćansku ploču i sve što sam učila o njoj. Bila je velika, stara i spremna čuvati svoju prošlost i tajne. Kad sam stala ispred nje, te počela promatrati pismo, zamislila sam se: tko je nekada davno, isto kao i ja sad, stajao pred Bašćanskom pločom te čitao i promatrao ju? Kroz kakve je sve pustolovine prošla? – i još mnogo pitanja.

 Taj nam je spomenik otkrio mnogo toga, ali još uvijek skriva svoje tajne te čuva mali dio prošlosti, koja je skoro neprimjetna u svijetu, ali jako velika za Hrvatsku.

                                                                                       KRISTINA PATRCEVIC, 7. B

 

Stojim pred Bašćanskom pločom – dragim kamenom hrvatske pismenosti

 Dana 9. 10. 2012. 7. razredi, pa ujedno i moj, išli su na terensku nastavu. Posjetili smo Arheološki muzej, Knjižnicu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, te ono meni najljepše, Bašćansku ploču u HAZU.

 Odmah ću prijeći na najzanimljiviji dio – priča o dragom kamenu. Kad sam stala pred Bašćansku ploču obuzela me neka čudna želja za povijesti. Gospođa koja radi tamo nam je ispričala podosta toga o Bašćanskoj ploči, ali nam nije rekla kad je točno napisana no ispričala nam je drugu zanimljivost. Gornji desni vrh Ploče, na kojem je vjerojatno bio napisan datum, se odlomio prilikom premještanja Ploče – pala je na pod.

 Nekako sam se osjećala posebno dok sam stajala pored tog dragog kamena. Mislim da je razlog tomu bio i referat o kralju Zvonimiru (koji se spominje u tekstu na Ploči), jer sam baš ja istraživala njegov život, ali ujedno i nastanak Bašćanske ploče.

 Još jedan razlog tog osjećaja posebnosti je moja želja da naučim pisati i čitati tu tajanstvenu glagoljicu. Potrudit ću se da jednoga dana to i učinim.

                                                                                                           Katarina Riznić, 7.b

Terenska nastava u grad

Bašćanska ploča- dragi kamen hrvatske književnosti

Dana 9. listopada 2012. išli smo na terensku nastavu u centar grada Zagreba. Najprije smo posjetili HAZU, Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti, a potom Arheološki muzej. Meni se terenska nastava svidjela. Knjižnica je bila zanimljiva, jer smo ju obišli u malo vremena, a puno smo čuli i naučili. Zatim smo išli pogledati Baščansku ploču tj. ja ju nisam išla vidjeti, jer sam ju vidjela prošle godine s literarnom grupom. Baščanska ploča mi je vrlo zanimljiva, jer predstavlja veliki povijesni značaj za hrvatski narod.

 

Potom smo posjetili Arheološki muzej. Najzanimljivija mi je bila mumija. Pošto je moj mlađi brat bio jako „zaluđen“ Egipćanima i njihovom mitologijom, tako sam i ja koji put pogledala neki dokumentarni film. Puno toga sam već znala dok nam je vodićica pričala o mumijama. Zanimljiva mi je arheologija, jer nam otkriva o životu u prošlosti, njihovoj vjeri, položaju, mogućnostima i namjerama. Egipćani su balzamirali sve mrtvace, bili oni seljaci, faraoni ili neke druge osobe. No, na kraju sve dođe na isto... I siromasi i bogataši umiru, kad je za to vrijeme.

Znam, umiranje nije lijepo, no ipak ima svrhu. Kad umremo svoja djela ostavljamo budućim generacijama koja će se na temelju naših misli i navika još više razvijati i postići nova otkrića za poboljšanje čovjećanstva.

                                                

                                                                             Marta Mršić 7.b 

 

 


Osnovna škola Većeslava Holjevca Zagreb