2022-01-11 07:33:37

Vrt bioraznolikosti - projekt u sklopu izvannastavnih aktivnosti

Osnovna škola Vinica prijavila je projekt na natječaj MZO za provedbu projekta u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2021./2022. te je projekt od strane MZO prihvaćen.

Vrt bioraznolikosti izradit će se u školskom dvorištu Osnovne škole Vinica. Napravit će se povišena površina duž ograde na koju će se zasaditi različite vrste ljekovitog i zaštićenog bilja te bilja koje doprinosi bioraznolikosti leptira i očuvanju pčela (kutak za leptire i kutak za pčele). Uz svaku vrstu biljke postavit će se pločice s nazivom biljke, a za ljekovite biljke izradit će se i QR kodovi koji omogućuju prikaz dodatnih informacija o vrsti. Uz kutak za leptire i kutak za pčele postavit će se i poučne table s različitim temama (Raznolikost danjih leptira, Značaj i ugroženost pčela i leptira, Oprašivači). Površinu sa biljem pratit će šljunčana staza. U blizini vrta postavit će se bi par kućica za šišmiše i poučna tabla o važnosti i ugroženosti šišmiša. Na svim poučnim tablama bit će i poveznice na digitalne kvizove i igre sa zadanom tematikom. Nakon izrade vrta organizirali bi vođene obilaske za stanovništvo prilikom obilježavanja Dana škole te Međunarodnog dana bioraznolikosti i Dana zaštite prirode u Republici Hrvatskoj.

Cilj projekta je potaknuti učenike na upoznavanje zavičajnih vrsta, uočavanje lokalne bioraznolikosti, osvješćivanje potrebe očuvanja i zaštite bioraznolikosti. Poticanje učenika na promatranje svijeta oko sebe i uočavanje problematike ugroženosti pojedinih vrsta. Razvijati pozitivan i aktivistički stav prema zaštiti prirode. Razvijati istraživačke i informacijsko-komunikacijske sposobnosti učenika kroz suradnju različitih odgojno-obrazovnih skupina.

Projekt će se provoditi tijekom cijele školske godine 2021./2022. U jesen i proljeće radit će se uređenje okoliša i sadnja vrta, a tijekom zime će se izrađivati digitalni sadržaji, pločice s nazivima biljaka i poučne table. U proljeće i ljeto radit će se na istraživačkim radovima.

Učenici i djelatnici škole uredit će okoliš škole i izraditi gredice za sadnju bilja. Uređenjem šetačkih staza, pločica s nazivljem biljaka i poučnih tabli nastat će edukativni vrt bioraznolikosti. Prilikom izrade sadržaja učenici će upoznavati bioraznolikost zavičaja, učiti o utjecaju čovjeka na bioraznolikost i načinima očuvanja bioraznolikosti. Izradom digitalnih materijala učenici će razvijati svoje informacijsko-komunikacijske sposobnosti.

Učenici će u određenim vremenskim intervalima pratiti promjene u vrtu i pojavnost određenih vrsta leptira, pčela i šišmiša. Kroz sva godišnja doba pratit će i dokumentirati razvoj biljaka i odaziv leptira te šišmiša, održavati gredice te zalijevati biljke.

Kroz rješavanje radnih listića te digitalnih kvizova i igara vrednovat će se novostečena znanja učenika. Prikupljat će se povratna informacija posjetitelja nakon vođenih obilazaka i radionica putem evaluacijskih obrazaca.

Vrt bioraznolikosti nastavit će se održavati i dopunjavati i narednih školskih godina te će se i dalje koristiti prilikom održavanja izvannastavnih aktivnosti. Bit će dostupan svim učenicima škole ali i široj javnosti te će se organizirati vođeni obilazak prilikom obilježavanja dana škole te Međunarodnog dana biološke raznolikosti i Dana zaštite prirode u Republici Hrvatskoj.

Aktivnosti i metode projekta

-izrada gredica s ljekovitim i zaštićenim biljkama i popratnih šetačkih staza u suradnji sa Srednjom školom Arboretum Opeka i Udrugom UMAMI

-postavljanje klupa za posjetitelje uz šetačku stazu

-sadnja biljaka za pomoć pčelama

-uređenje kutka za leptire

-izrada pločica s nazivima posađenih vrsta

-izrada web stranice o ljekovitim biljkama i QR kodova na pločicama s nazivima ljekovitih biljaka

-izrada digitalnog plakata i infografika o važnosti pčela i leptira te postavljanje poučne table

-istraživanje ugroženosti pčela i leptira

-izrada poučnih tabli s prepoznatljivim vrstama danjih leptira koje očekujemo u vrtu

-izrada i postavljanje kućica za šišmiše

-izrada digitalnog plakata o važnosti šišmiša za održavanje prirodne ravnoteže i njihovoj ugroženosti

-izrada digitalnih kvizova i/ili drugih digitalnih zadataka o zaštićenim vrstama

-istraživanje građe cvjetova i različitih oprašivača

-izrada modela cvijeta

-istraživanje utjecaja suvremene poljoprivrede na bioraznolikost oprašivača

-izrada poučne table o oprašivačima i štetnom utjecaju pesticida na njihovu raznolikost

-izrada hotela za kukce

-poučne radionice u organizaciji Srednje škole Arboretum Opeka (sadnja i njega bilja, pčelarstvo, hotel za kukce)

Korisnici uključeni u projekt

-u sklopu izvannastavne aktivnosti Mali ekolozi sudjelovat će učenici 4.a i 4.b razreda

-u sklopu izvannastavne aktivnosti Prirodoljupci sudjelovat će učenici 5.a i 5.b razreda

-u sklopu izvannastavne aktivnosti UZ „Vrčeki“ – Eko sekcija „Zemlica“ sudjelovat će učenici 5.-8.  razreda

-u sklopu izvannastavne aktivnosti Informatička grupa sudjelovat će učenici 5.a i b te 6.a i b razreda

-u sklopu dodatne nastave iz prirode sudjelovat će učenici 6.a i 6.b razreda

-u sklopu dodatne nastave iz biologije sudjelovat će učenici 7.a, 7.b, 8.a i 8.b razreda

-djelatnici i učenici Srednje škole Arboretum Opeka

-članovi Udruge UMAMI

-lokalno stanovništvo

 


Osnovna škola Vinica