2022-04-10 09:57:31

Erasmus+ mobilnost u OŠ Vinica

U tjednu od 4. do 8. travnja 2022. godine Osnovna škola bila je domaćin Erasmus+ mobilnosti za učenike i učitelje iz pet partnerskih zemalja (Španjolska, Estonija, Poljska, Slovenija i Turska) s kojima je Hrvatska u projektu Mythomania In Open Air Museums.

Partneri su pristigli u subotu, nedjelju i ponedjeljak. Učenike i učitelje iz partnerskih zemalja dočekali su učenici i roditelji koji su ih udomili za vrijeme njihovog boravka u Vinici te učiteljice iz škole. Tako su u subotu pristigli partneri iz Španjolske, a dočekali su ih učiteljica engleskog jezika, Suzana Mihelčić te učenici naše škole Nela, Aida, Franjo i Jurica sa svojim obiteljima Hudoletnjak, Kelemen, Matijašec i Rački. Gosti iz Estonije pristigli su u nedjelju, a dočekali su ih ravnateljica škole Mirjana Jambriško, učiteljice engleskog jezika Nikolina Siročić i Suzana Mihelčić s učenicima Magdalenom, Rozalijom, Melani i Franjom te njihovim obiteljima Kapljić, Kušinec, Šipek i Rački. Goste iz Turske i Poljske koje su dočekale učiteljica engleskog jezika Nikolina Siročić i učiteljica razredne nastave Petra Majhen s učenicima Leom S., Katarinom, Kevinom, Denisom, Aidom, Leom M., Rozalijom i Magdalenom te njihovim obiteljima Spevan, Gerbus, Šimunić, Hudoletnjak, Martinjak, Kapljić i Kušinec. U ponedjeljak su stigli gosti iz Slovenije te ih je ravnateljica dočekala u prostorima škole zajedno s učenicima Hanom, Klarom, Karlom, Sarom i Davidom i obiteljima Hohnjec, Tot, Zagorec, Hošnjak i Lukaček. Svim učenicima i roditeljima iskreno hvala na lijepom gostoprimstvu našim gostima.

Nakon službenog pozdrava koordinatorice projekta, ravnateljice Mirjane Jambriško i učiteljice engleskog jezika Suzane Mihelčić, uslijedila je svečana ceremonija u dvorani Općine Vinica gdje je prisutne pozdravio i načelnik Branimir Štimec. Učenici, koje su uvježbale njihove učiteljice Gordana Kos Kolar, Božidarka Hošnjak, Snježana Gasparić, Andrijana Kušinec i Nikolina Siročić uz tehničku podršku Adriane Telebar, predstavili su uvježbani glazbeno-scenski program dobrodošlice. Program je bio izuzetno emotivan i dobro pripremljen te je  sve u dvorani ispunio osjećajem sreće i zadovoljstva.
Program je nastavljen u školi sastankom članova delegacija učitelja i učenika te upoznavanjem s tjednim programom i predstavljanjem škola partnera putem video uradaka. Učenici su se međusobno upoznali tijekom radionice na engleskom jeziku u kojoj su se izmjenjivali parovi učenika te su u nekoliko minuta pričali jedni s drugima te se bolje upoznali.
Podijeljeni u skupine gosti su posjetili učenike na nastavi biologije, glazbene kulture, informatike, hrvatskog i engleskog jezika te proučavali hrvatski sistem obrazovanja koji su pripremili Jelena Đurak, Gordana Kos Kolar, Adriana Telebar, Marjana Majhen i Suzana Mihelčić.
U poslijepodnevnom dijelu programa učiteljice Lara Furjan, Marija Županić i Nikolina Siročić provele su goste Vinicom te je razgledana Etno kuća, Arboretum Opeka, Pranger - stup srama, Kurija Patačić, Zmržjak te sve ostale usputne znamenitostima o kojima su učienici i učiteljice pričale prisutnima. Pohod je završen na Ribnjaku gdje su učenike i učitelje dočekali vinički ribiči i vinogradari te su gostima omogućili kušanje lokalnih vina, dok su za učenike pripremili sokove i grickalice. Nakon uzbudljivog dana učenici su se vratili svojim obiteljima, a učitelji nastavili putem Varaždina u hotel.
Drugi dan mobilnosti započeo je radno. Nakon video prezentacije viničke Legende o nečistom duhu, koju je pripremila učenica Rozalija Kušinec, učenici podijeljeni u 4 skupine prionuli su poslu. Zadatak je bio izraditi strip prema pogledanoj legendi te likove iz legende uprizoriti izradom figurica od plastelina koje će se koristiti za izradu animiranog filma u sljedećoj radionici. Izradili su i odgovarajuće kulise. Radionice su vodile učiteljice Suzana Mihelčić, Ana Klapša i Petra Majhen. U poslijepodnevnom dijelu dana obišao se grad Varaždin te su svi prisutni bili primljeni u goste u dvorištu Županijske palače gdje ih je dočekao varaždinski župan, gospodin Anđelko Stričak. Gostima je poželio srdačnu dobrodošlicu, ukratko ispričao o županiji te važnosti povezanosti varaždinske županija s ostatkom Europe i uspostavljanju što uspješnijih međunarodnih odnosa. Podijelio je i prigodne poklone. Dan je zaključen kupovinom suvenira i šetnjom baroknim gradom u kojem spavaju anđeli.
U trećem danu mobilnosti učenici su posjetili dvorac i muzej Trakošćan te prošetali dijelom staze oko dvorca. Poslijepodnevni dio dana nastavili su radionicom izrade animiranog filma Stop-motion tehnikom u školi koristeći figurice i kulise izrađene u utorak. Radionicu su vodile učiteljice informatike Adriana Telebar i Nikolina Trojko. Učenici su nastavili raditi u istim skupinama te će stručni žiri odabrati najbolji video uradak.
Četvrtoga dana mobilnosti učenici i učitelji su posjetili Muzej krapinskih neandertalaca te nastavili posjetom Zavičajnog muzeja, Arheološkog parka i tradicijske kuće u Varaždinskim Toplicama. Dan je završen u Područnoj školi Gornje Ladanje gdje su bili ugošćeni od strane učiteljica Ljiljana Pavlović i Snježane Pajtak s učenicima koji su pripremili igrokaz i pjesmicu, vođenje kroz školu na engleskom jeziku te izložbu izrade tradicionalnih licitara. Svaki sudionik ponio je jedno licitarsko srce za uspomenu kući. Učenici su program nastavili družeći se uz sportske igre, a učitelji upoznavanjem sistema rada malih ruralnih škola te razmjenom iskustava.
Zadnji dan Erasmus+ Mytomania mobilnosti bio je ispunjen pozitivom, veseljem, glazbom i plesom, no naposljetku i suzama zbog odlaska naših novih prijatelja. U jutarnjem dijelu programa učenici su odigrali kviz vezan uz Legendu o nečistom duhu te lokalitete koje su posjetili tijekom tjedna. Plava ekipa prva je odgovorila na sva pitanja u kvizu te odnijela glavnu slatku nagradu! Prezentirani su animirani filmovi izrađeni Stop-motion tehnikom te su kolegice Dragana Belščak, Mateja Plančec i Marina Drvarić, kao članovi stručnog žirija, odabrale najbolji video crvenog tima, koji je također nagrađen slatkim nagradama. Podijeljene su diplome svim sudionicima projekta, a učenici su završili program izradivši plakat ispisan iskustvima vezanim uz Erasmus tjedan. Izrađena je i digitalnu inačica uz pomoć učiteljica informatike. Program je nastavljen plesom i pjesmom u dvorani Općine kojeg su osmislili i vodili učiteljica glazbene kulture Gordana Kos Kolar i učitelj iz Poljske. Poslijepodne su ispraćeni i prvi gosti iz Estonije i Slovenije uz mnoštvo emocija i suza. U subotu ujutro na svoj put je krenula delegacija iz Poljske, a uskoro nakon njih delegacija iz Španjolske, dok je posljednja svojim domovima kranula delegacija iz Turske.
Iza svih sudionika projekta je tjedan ispunjenjen jedinstvom, suradnjom, veseljem, druženjem, a naposljetku i suzama. Učenici i djelatnici škole stvorili su nova prijateljstva, stekli nova znanja i iskustva te usavršili jezične kompetencije. Partnerske delegacije su za cijeli projekt, od organizacije, do provedbe, imali samo riječi pohvala.
Hvala svim učenicima, roditeljima i djelatnicima škole na sudjelovanju i izuzetnom angažmanu i doprinosu prvom Erasmus+ projektu u OŠ Vinica.
Veselimo se skoroj mobilnosti u Poljskoj u svibnju!

Osnovna škola Vinica