2012-01-15 10:48:15 Škoj na pjat
Škoj na pjat Viška djeca kuhaju Knjiga recepata učenika Osnovne škole Vis i njihove Učeničke zadruge Issa jedna je od najsimpatičnijih kuharica što su se pojavile u nas u zadnjem desetljeću.
Među mnoštvom kuharica koje se u zadnje vrijeme se češće pojavljuju i u ptpčnim sredinama, na Visu je krajem ljeta 2006. otisnuta jedna koja ima i važno kulturno i općedruštveno poslanje. Djeca koja pohađaju višku osnovnu školu napravila su svoju knjigu recepata. Već na razini ideje projekt je to koji treba jako pohvaliti, tim više što smo daleko od izdavačkih centara i utjecajnih medija dobili najsimpatičniju kuharicu koja se pojavila ne samo u zadnje vrijeme nego, usuđujem se reći, u zadnjem desetljeću. Ideja učiteljica i učitelja pod vodstvom Anele Borčić da učenici svoje none, tete ili mame pitaju za recept, da ga donesu u školu, pa ga svi zajedno kužinavaju, slikaju i od toga naprave knjigu puno je više od dječjih slobodnih aktivnosti.
Upravo je na tom tragu i ideja ove sasvim posebne “kuharice” – promovirati, očuvati i plasirati otočke kuharske standarde. Već bi to poslanje bilo dovoljno, no kuharica ima još jednu predivnu odrednicu. Ona počiva na dugogodišnjoj pohvalnoj inicijativi školskog zadrugarstva, koje osim ovog, ajmo reći teoretskog dijela, uključuje i proizvodnju – marmelada, likera, sira iz uja, slanih inćuna… Tim su proizvodima mali zadrugari postali veliki promicatelji svog bremenitog nasljeđa. Osim kulinarskog, dakle očuvanja specifičnog dijela kulturne baštine, nasljeđe se čuva i na najopipljivijem segmentu promicanja baštine, a to je jezik, jer se recepti zapisuju u dijalektalnom govoru, što je još jedno, gotovo spomeničko postignuće Škoja na pjatu. Svaki je recept, naime, objavljen paralelno na vipkom dijalektu i na štokavskom standardu – za furešte.
Otok Vis - Biseri Jadrana
|
Osnovna škola Vis |