Osnovna škola Višnjevac

Školske novosti

Erasmu+ Kolochori, Solun Grčka

Autor: Administrator , 10. 5. 2024.

Erasmus+ mobilnosti jedinstvena su prilika za upoznavanje novih kultura, jezika, običaja i načina života. Naša je škola već duže vrijeme dio takvih mobilnosti koje povezuju učenike i učitelje diljem Europe.

Upravo takvu priliku, za stjecanje novih znanja i iskustava dobili su i naši učenici Andrea Prgomet (7.a), Dora Lazarević (7.c), Mate Mihaljević (7.c), Fran Pastuović (7.c), Laura Tucak (7.c) i Franko Vrabec (7.c). Oni su  pod vodstvom Lade Malinović, nastavnice engleskog i njemačkog jezika i u pratnji Maje Grbačić, učiteljice razredne nastave i Dane Končara, ravnatelja naše škole, boravili u Grčkoj u razdoblju od 14. do 20. travnja 2024. u sklopu Erasmus+ akreditacije Europske unije. Naši su nas domaćini srdačno dočekali već u zračnoj luci. Predivan i topao doček bio je samo jedan od lijepih trenutaka s ovog putovanja koji će nam ostati zauvijek u sjećanju.

Odsjeli smo u drugom po veličini gradu u Grčkoj – Solunu. Nedjelju smo iskoristili za samostalno razgledavanje grada, šetnju obalom Egejskog mora i kušanje lokalnih specijaliteta, a od ponedjeljka smo se aktivno družili s našim domaćinima.

Škola domaćin, 3rd Gymnasium Echedorou, nalazi se u mjestu Kalochori i udaljena je svega dvadesetak minuta vožnje gradskim autobusom od Soluna. Kalochori ima oko 4620 stanovnika (prema popisu iz 2021.). Škola broji oko 200 učenika i oko 20 zaposlenih.

Grčki obrazovni sustav uključuje osnovno, srednje i visoko obrazovanje. Srednjoškolsko obrazovanje obuhvaća prvi i drugi ciklus, gdje prvi ciklus uključuje prva tri razreda srednje škole, a drugi ciklus završne razrede srednje škole. Škola koju smo posjetili je srednja škola (prvi ciklus), gimnazija i pohađaju ju učenici od 12 do 15 godina. Učenici imaju predmete poput matematike, jezika, prirodnih znanosti, društvenih znanosti i umjetnosti.

Učenici u školi provode pet do šest sati, uvijek u prijepodnevnoj smjeni. Dan započinje molitvom. Nakon toga ravnatelj pozdravlja učenike i daje obavijesti koje se tiču tog radnog dana. Nastava započinje u 8:10. Sati traju 45 minuta. Između dva sata je odmor koji traje 10 minuta. Učenici većinu vremena (ukoliko je vrijeme lijepo) tijekom odmora provode na školskom dvorištu. Imaju i svog „školskog“ psa. Na dvorištu s njima budu dežurni nastavnici. U školi ima mala kantina u kojoj si učenici mogu kupiti nešto za jesti i/ ili piti.

Za vrijeme našeg boravka u školi razgovarali smo o sličnostima i razlikama između grčkog i hrvatskog obrazovnog sustava. Tako smo saznali da su ocjene u njihovom obrazovnom sustavu od 0 do 10 gdje 10 označava ocjenu izvrstan, a 0 nedovoljan. Školska godina započinje početkom rujna i traje do kraja lipnja. Na kraju srednjoškolskog razdoblja učenici pišu završne ispite iz raznih predmeta. Učenici s teškoćama u učenju neke predmete slušaju zasebno (npr. matematiku, grčki jezik i književnost), u posebnom odjeljenju, dok ostale predmete pohađaju s ostalim učenicima, u redovnoj nastavi čime se potiče inkluzija. Školu pohađaju i učenici romske nacionalne manjine. Na taj se način također djecu uči toleranciji i prihvaćanju različitosti.

Sudjelovali smo na satima engleskog jezika, geografije, grčke književnosti, glazbene kulture, likovne kulture, matematike i informatike. Naši su se učenici tako susreli s drugačijim načinom rada, ali isto tako i pronašli puno sličnosti u radu grčkih i hrvatskih nastavnika. Također, sudjelovali smo na snimanju radijske emisije koja će biti emitirana na platformi European School Radio čime su učenici razvijali svoje komunikacijske i prezentacijske vještine, kao i timski rad. Vozili smo se biciklima do  obližnje lagune i ondje igrali dodgeball i okušali se u gađanju mete lukom i strijelom. Imali smo i organizirane radionice o održivoj modi, a radionice plesa i grčke kuhinje posebno su nas se dojmile. Plesne korake koje smo naučili pokazali smo isti dan na zajedničkoj večeri uz tradicionalnu glazbu. Ovakve aktivnosti potaknule su učenike da izađu iz svoje zone komfora, okušaju se u nečem novom i jačaju svoje samopouzdanje. Svi sati i radionice na kojima smo sudjelovali bili su na engleskom jeziku te smo tako ostvarili još jedan od naših ciljeva – komunikaciju na engleskom jeziku.

Osim boravka u školi zajedno smo obilazili Solun i njegove znamenitosti poput Bijele kule, Crkve sv. Dimitrija, stari grad…, vozili se piratskim brodom, posjetili grad Verginu i zadivljujući Muzej kraljevskih grobnica koji pruža posjetiteljima jedinstvenu priliku da uđu u svijet antičke Makedonije i da bolje razumiju njezinu povijest i kulturu. Posjetili smo i Aristotelovu školu u Miezi u kojoj je Aristotel poučavao nekoliko učenika, uključujući i Aleksandra Makedonskog, koji će kasnije postati poznat kao Aleksandar Veliki. Kroz ove izlete naučili smo puno o povijesti i kulturi ove zemlje.

Zadnji dan našeg druženja, nakon dodjele certifikata, učenici su posjetili domove domaćina i na taj način još bolje upoznali drugu kulturu i učvrstili prijateljstva.

Ovim smo se putovanjem još jednom uvjerili da Erasmus+ pruža nevjerojatna iskustva koja se zauvijek pamte. Ovih šest dana učili smo o grčkoj kulturi, usavršavali komunikaciju na engleskom jeziku, istražili nova mjesta i stvorili prijateljstva za cijeli život. Upravo zato se nadamo da će naši prijatelji iz Grčke u skorije vrijeme posjetiti naš Višnjevac. S radošću ih očekujemo!

Fotografije pogledajte na našoj Facebook  stranici.

Izvijestile: Maja Grbačić i Lada Malinović

PROGNOZA
Klikni na "Višnjevac"

e Dnevnik