2020-12-03 14:14:00

Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Naša Novinarska skupina online radionicom obilježila je Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Kada su došli u školu, predali su svoje radove kako biste ih i vi mogli pogledati.

Kliknite "Opširnije" kako biste pročitali naše radove i vidjeli naše prigodne crteže.

Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Svake godine 3.prosinca obilježavamo međunarodni dan osoba s invaliditetom. Ujedinjeni narodi su 3. prosinca proglasili Međunarodnim danom osoba s invaliditetom, a Komisija za ljudska prava je, u rezoluciji od 5. ožujka 1993. godine, pozvala zemlje članice da ističu obilježavanje tog datuma kako bi se postigla jednakost u ljudskih prava i sudjelovanju osoba s invaliditetom u društvu. 

Svake godine se obilježava drugom temom ,a ove godine je u fokusu „Osnaživanje osoba s invaliditetom i osiguranje inkluzivnosti i jednakosti“ 

Cilj obilježavanje ovoga dana je promoviranje prava i dobrobiti osoba sa invaliditetom u svim društvenim, gospodarskim i političkim aspektima života.

Prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom, osobe s invaliditetom uključuju osobe koje imaju dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprječavati njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na jednakoj osnovi s ostalima. 

Dana 8. kolovoza 1956. godine u rudniku ugljena Bois du Casier u Belgiji planuo je požar na dubini od 975 metara u kojem su stradala 262 rudara. Razlozi nesreće bili su zastarjela oprema i slaba osposobljenost za rad osoblja, nakon čega su uvedeni postroženi sigurnosni propisi. Ta se nesreća pamti kao rudarska nesreća s najvećim brojem ljudskih žrtava u nekom rudniku ugljena. 

U spomen na taj događaj određeno je i obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom. Do 1992. godine taj se Dan obilježavao 21. ožujka, a za cilj je imao postizanje boljeg razumijevanja problema invaliditeta u široj društvenoj zajednici te ostvarenja svih prava koje osobe s invaliditetom imaju, kao i njihove potpune uključenosti u društvo u kojem žive. Sve dok Ujedinjeno Kraljevstvo nije proglasilo 3.prosinca. 

Gradeći na desetljećima UN-ovog rada u području invaliditeta, Konvencija o pravima osoba s invaliditetom koja je usvojena 2006. godine, unaprijedila je prava i dobrobit osoba s invaliditetom kroz provedbu Programa održivog razvoja do 2030. godine. Svake se godine na taj dan obilježava nova tema, a ovogodišnja tema je: Izgraditi bolje: prema svijetu s uključivosti invaliditeta, pristupačnom i održivom svijetu nakon Covida-19.

Načelo „Ne izostavi nikoga“, kojeg promovira Program održivog razvoja do 2030., je plan djelovanja međunarodne zajednice prema mirnom i lagodnom svijetu. Tu se dostojanstvo pojedine osobe i jednakost svih primjenjuje kao temeljni princip kroz tri stupa djelovanja Ujedinjenih naroda - razvoj, ljudska prava i mir i sigurnost. Tu je ključno osigurati potpuno i ravnopravno sudjelovanje osoba s invaliditetom u svim sferama društva.

D.M. i E.K.

 

 


Osnovna škola "Vladimir Nazor" Adžamovci