2012-11-28 10:00:00 Unicefov projekt „Govorimo o mogućnostima“ Empatija, shvaćanje razlika, tolerancija i ljubav jednih prema drugima su neke vrijednosti koje treba uvijek promicati u radu s djecom. S tim ciljem smo i ove školske godine odabrali izvanredan Unicefov projekt „Govorimo o mogućnostima“ kao okosnicu pedagoško- psihološkog radioničkog rada s našim šestašima.
Cilj projekta je, kroz brojne radionice na satovima razrednika, educirati djecu o Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom. Ova edukacija neće samo obogatiti njihovo znanje sadržajima koji prelaze okvir redovnih programa, već će im omogućiti da shvate invalidnost na ispravan, poticajan i današnjem vremenu prilagođen način....
Kroz radionice djeca će učiti o ljudskim pravima, načinima njihova ostvarenja, a posebice o situacijama kada su ta prava vezana uz zaštitu onih koji imaju neke zdravstvene teškoće. Naučit će kako ispravno postupiti prema osobi s invaliditetom, kako joj ponuditi pomoć, kako se prema njoj odnositi, i što je najvažnije - na koji način ju promatrati. Invaliditet nije jedina osobina osobe, on nije ono što ju treba određivati, on nije sam po sebi problem. Invaliditet je samo jedna od osobina osobe i prvo treba gledati nju kao takvu kakva je, sa svim onim divnim kvalitetama kojima može doprinijeti društvu. Kao takav, invaliditet je društveno stvoren problem. Kada društvo ukloni sve prepreke koje ograničavaju prava osoba s teškoćama, invaliditet će prestati biti uočljiva različitost. Mi i naša djeca smo to društvo, a naši učenici će toga kroz radionice postati svjesni. Trenutno se provodi prva cjelina radionica,“ Uvod u ljudska prava“. Kroz rasprave, prezentaciju i igru uloga djeca u ovoj cjelini projekta, na zabavan i aktivan način, usvajaju važne vrijednosti u životu.
Psihologinja: Marija Kasapović |
Osnovna škola Vladimir Nazor Čepin |