2013-09-25 12:57:00

Mjesec hrvatske knjige

Mjesec hrvatske knjige tradicionalna je, nacionalna i kulturna manifestacija posvećena hrvatskoj pisanoj riječi, a ima za cilj promicanje hrvatske knjige i čitanja. Obilježava se svake godine od 15. listopada do 15. studenoga od 1995. pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske. Organiziraju se brojne aktivnosti vezane uz knjigu i čitanje u narodnim knjižnicama širom Hrvatske. U svih osamnaest godina pokušavalo se realizirati temeljne ciljeve manifestacije: promicanja knjige - jedne od temeljnih društvenih vrijednosti, a uz to bolje se međusobno upoznati kako bismo zajednički, a i svatko u svojoj sredini, lakše rješavali probleme koje susrećemo u svakodnevnom radu.

Osim na ljepotu čitanja, u Mjesecu hrvatske knjige želi se upozoriti i na probleme s kojima se susreću knjižničari i izdavači, na nedostatak sredstava za nabavu knjižnične građe, PDV-a na knjigu i sve manjeg broja naslova.

Manifestaciju redovito prate tiskani materijali – plakati, programske knjižice i straničnici koji se distribuiraju diljem Hrvatske, prije svega u knjižnice, sudionice programa.

Naša se škola na inicijativu učiteljice hrvatskoga jezika Slađane Vranjković uz svesrdnu pomoć knjižničarke Blaženke Prlić uključila u obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige 2009. godine nizom aktivnosti i radionica za učenike od prvog do osmog razreda i svake se godine sve veći broj učenika uključuje u program obilježavanja. Mjesec hrvatske knjige tako je postao omiljena aktivnost u našoj školi koja se željno iščekuje sa svakim početkom nove školske godine. Zidove naše knjižnice i čitave škole krase brojni plakati nastali tijekom kreativnih radionica osmišljenih za učenike s ciljem približavanja knjige i čitanja svakom pojedinom učeniku.

Središnja tema Mjeseca hrvatske knjige 2012. posvećena je Europskoj godini aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti. Svečano otvorenje održalo  se u ponedjeljak, 15. listopada u Scheierovoj zgradi u Čakovcu. Stručni skup u Samoboru, Interliber od 13. do 18. studenoga, Nacionalni kviz za poticanje čitanja Ove su knjige nagrađene, provjeri zašto!, akcija Čitajmo zajedno te obilježavanje Dana hrvatskih knjižnica, samo su neka od događanja koja će se održati u sklopu Mjeseca hrvatske knjige 2012. godine.

I ove se godine naša škola uključila u obilježavanje programom koji su osmislile naša nova knjižničarka Nikolina Dolfić i učiteljica hrvatskoga jezika Slađana Vranjković.

Priredila: Slađana Vranjković, prof.

 

MJESEC HRVATSKE KNJIGE

Tema: ČITAMO NA GLAS

Od 15. listopada do 15. studenog 2013.

(Uz navedenu temu uključeni su i Dan audiovizualne baštine, Svjetski dan animiranog filma, Dani jabuka i Međunarodni dan školskih knjižnica)

 

 

PROGRAM

1.       razred:

1.sat: upoznavanje učenika sa školskom knjižnicom, razlikovati knjižnicu od knjižare, upoznati se s knjižničnim pravilima, naučiti posuđivati, čuvati i vraćati knjige na vrijeme.

Čitamo na glas priču Sunčane Škrinjarić „Miš u knjižnici“.

2.sat: čitamo pjesme o jeseni iz časopisa Radost i izrađujemo slike od lišća

 

2.       razred:

1.sat: čitamo i slušamo priču „Ježeva kućica“ Branka Ćopića. Izrađujemo jabuke i ježa od kartona.

2. sat: učimo razliku između bajke i basne; grupni rad – zajednički pišemo bajku

 

3.       razred:

1.sat: kviz „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“

2.sat: izrada lutaka - „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“

 

4.       razred:

1.sat: gledamo animirani film“Čudesna šuma“

2.sat: svaki učenik će odabrati citat iz najdraže knjige ili slikovnice i prepisati ga na papir. Sve citate zalijepit ćemo na veliko stablo od kartona koje  ćemo zajednički izraditi.

 

5.       i 6. razred:

1.sat: gledamo animirani Disney-jev film „Pobuna na farmi“(2004.)

2.sat: učenici 5. razreda izrađivat će zijevalice od kolaža s  likovima iz animiranog filma, a učenici 6. razreda izrađivat će filmski notes

 

7.       razred:

1.sat: učenici će dobiti svaki po nekoliko pjesama da ih pročitaju; onu koja im se najviše sviđa pročitat će na glas, a kasnije i ilustrirati

-slušat ćemo i uglazbljenu poeziju

2.sat: kviz „Poezija“ – učenici će se, podijeljeni u grupe, natjecati u kvizu o poznavanju poezije

 

 

8.       razred:

1.sat: uvod u posjet Gradskoj knjižnici Zadar – specifičnosti narodnih knjižnica, razlika između narodne i školske knjižnice; snalaženje u knjižnici-pretraživanje knjižničnog fonda uz pomoć on-line kataloga, signatura i UDK brojeva. Samostalno pretraživanje i vrednovanje dobivenih informacija. Grupni rad: učenici će podijeljeni u grupe pisati sastav na određenu temu služeći se raspoloživim knjižničnim (knjižna i neknjižna građa, Internet) izvorima informacija.

2.sat: posjet Gradskoj knjižnici Zadar i izrada plakata o posjetu knjižnici.


Osnovna škola "Vladimir Nazor" Neviđane