2013-04-05 18:16:48

Terenska nastava - Terapijska zajednica "Cenacolo"

Učenici 7. i 8. razreda naše škole posjetili su 22. ožujka Terapijsku zajednicu Cenacolo  u Jankolovici kraj Biograda kao oblik terenske nastave predviđene Godišnjim planom i programom škole i školskim kurikulumom.

Na inicijativu naše vjeroučiteljice Ive Lilić Pekas organizirana je terenska nastava učenika sedmog i osmog razreda u Terapijsku zajednicu Cenacolo  u Jankolovici. Uoči Velikog tjedna učenici su mogli upoznati osnovni sadržaj života u  Zajednici.

Cilj terenske nastave bio je razvijati sposobnost za osobni društveni angažman i odgovorno sudjelovanje u životu društva.

Zadaci terenske nastave bili su:

 - na temelju posjeta zajednici Cenacolo spoznati važnost kritičke prosudbe različitih ponuda      društva te zauzeti vlastiti stav i odgovornost

 - razvijati solidarnost kao etičku vrednotu s naglašenim humanitarnim karakterom

 - potaknuti učenike na stvaranje kvalitetnih odnosa unutar odgojno-obrazovne skupine

 

Bila je to poludnevna višepredmetna terenska nastava kojoj su bili voditelji Iva Lilić Pekas (vjeroučiteljica), Vivijana Melada (učiteljica engleskoga jezika), Slađana Vranjković (učiteljica hrvatskoga jezika) i Tomica Jadronja (učitelj likovne kulture).

 Iz edukativnog filma koji su učenici pogledali dolaskom u Zajednicu saznali su kada, gdje, kako i zašto je osnovana prva ovakva Zajednica.

 

 Zajednica Cenacolo je kršćansko udruženje koje prihvaća izgubljene mlade ljude, nezadovoljne, zbunjene, očajne, one koji žele pronaći sami sebe, radost te smisao života. Zajednica se rodila 1983., a osnovala ju je časna sestra Elvira Petrozzi. Zajednica je počela iz jedne trošne i razrušene kuće u općini Saluzzo u Italiji, a danas broji 60-ak kuća diljem svijeta (Italija, Hrvatska, Slovenija, Poljska, Francuska, Bosna i Hercegovina, Irska, Engleska, Rusija, Austrija, SAD, Brazil, Meksiko, Argentina, Peru). Zadnjih godina, Zajednica je otvorila bratovštine u Južnoj Americi u kojoj misionari (članovi zajednice) žive i rade najčešće odvodeći napuštenu djecu s ulice, pružajući im tako priliku za normalan život i razvoj. Danas zajednica broji preko dvije i pol tisuće momaka i djevojaka.


U Hrvatskoj trenutno postoji 7 kuća za momke i jedna za djevojke:
VRBOVEC: zajednica Sv. Vinko-muška kuća, zajednica Marija majka života- ženska kuća ŠARENGRAD: zajednica Sveti Petar i Pavao
VARAŽDIN: zajednica Sv. Josip Radnik
ŠIŠINEC: zajednica Sv. Marta
NOVIGRAD: zajednica Grad Radosti
BIOGRAD: zajednica Sv. Nikola
UGLJANE: zajednica Gospa od Zdravlja

Trajanje programa u zajednici: od 3 do 5 godina

Radni dan u zajednici započinje oko 7:00 sati okupljanjem i molitvom u kapelici, a s radnim aktivnostima se završava oko 18:00 sati ovisno o ljetnom ili zimskom periodu. Program u zajednici je vjerski usmjeren i snažno oslonjen na katoličku crkvu, te su vjerske aktivnosti sastavni dio programa i jedan od njegovih glavnih sadržaja.  Kriteriji ulaska u zajednicu: Potrebna je snažna volja ovisnika da uđe u zajednicu i  potvrda osobnog liječnika da ne boluje od zarazne, duševne ili neke druge bolesti.

Nakon filma učenici su u kapelici Zajednice prisustvovali svjedočanstvu dvojice bivših ovisnika koji su iskreno progovorili o svom životnom putu koji ih je odveo u pakao droge, o uzrocima, posljedicama i putu oporavka.

Nakon kratkog odmora zajedno sa štićenicima Zajednice izmolili smo Križni put.

Edukativni karakter nastave bio je:

• interdisciplinarno povezivanje sadržaja različitih predmeta – brže i lakše učenje

• učenici sudjeluju na predavanju bivših ovisnika,  tj. slušaju njihova osobna iskustva te iskustvo života i suživota u zajednici

•  učenici zajedno s bivšim ovisnicima sudjeluju u Križnom putu

•  učenici postaju kritički svjesni ozbiljnosti ovisnosti

      učenici uče otkrivanjem u neposrednoj životnoj stvarnosti

 


Osnovna škola "Vladimir Nazor" Neviđane