Posjet učenika osmih razreda Vukovaru, Pakracu, Lipiku i Okučanima
Autor: Ivana Škrobo, 13. 6. 2023.
Tijekom travnja i svibnja učenici naše škole, u pratnji svojih učitelja Ivane Škrobo i Marinka Nekića, proširili su svoje znanje o Domovinskom ratu učenjem o važnosti pojedinih područja za obranu suverene i samostalne Republike Hrvatske.
U sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Pakracu, Lipiku i Okučanima“ učenici su posjetili Kusonje i mjesto tragične pogibije osamnaestorice pripadnika 105. bjelovarske brigade i dvojice policajaca koji su ubijeni u neprijateljskoj zasjedi. Na mjestu ove tragedije učenicima je održano predavanje.
Prije posjeta Hrvatskom domu „Dr. Franjo Tuđman“ imali su priliku obići spomen-obilježje poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu, prošetati samom crtom razgraničenja te saznati više o lokalnoj povijesti i zanimljivostima ovog kraja.
Upriličen im je i prikaz kovanja Slavonskog banovca, novčića koji je od 1256. do 1260. godine kovan u Pakracu, u prvoj hrvatskoj kovnici novca.
Uz obilazak Muzeja Grada Pakraca, učenici su posjetili i Muzej vojne i ratne povijesti gdje su vidjeli razne eksponate vezane za hrvatsku, a dijelom i za svjetsku vojnu i ratnu povijest. Muzej ima veliki značaj za sva povijesna razdoblja od Templara, turskih osvajanja, Trenkovih pandura, prvi i drugi svjetski rat, razdoblje između 1945-91. godine, a posebno mjesto zauzima Domovinski rat i moderna Hrvatska vojska i policija.
U Lipiku, prvom oslobođenom gradu u Domovinskom ratu, upriličen je posjet Državnoj ergeli lipicanaca koja danas predstavlja živi spomenik Domovinskog rata, povijesti i tradicije uzgoja konja, a ujedno je i dom devedesetak predivnih lipicanaca.
Također, posjet je uključio i obilazak Toplica Lipik i perivoja koji se obnavlja.
U sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ učenici su učili o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu.
Nakon uspostavljanja teorijskog okvira, učenici su posjetili memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara gdje ih se kroz predavanja vodiča uvodilo u događaje koji su se ovdje odigrali ratne 1991. godine.
Uz memorijalnu povijest vezanu za Domovinski rat, učenici su se kroz fakultativne aktivnosti mogli upoznati i s povijesnom i kulturnom baštinom grada Vukovara te životom u njemu kroz posjete muzejima i drugim ustanovama.
Terenska nastava u Vukovaru završila je Školom mira, predavanjem čiji je cilj da učenici odnesu svojim domovima poruke mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za učenike.
Projekti su ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini.