Božićni duh darivanja i ove nas godine odveo u Lipik
Autor: Lareta Žubrinić, 29. 12. 2018.
Svi vrlo dobro znamo kako je božićno vrijeme uvijek puno ljepše ako nekoga od srca darujemo. A još je ljepše kada darujete djecu jer je njihov osmijeh i sreća najljepša zahvala. Tako smo i ove godine, a po četvrti put otkako provodimo akciju, darivali naše prijatelje iz Doma za djecu u Lipiku.
Zahvaljujući dobroti i angažiranosti svih ljudi dobre volje uspjeli smo prikupiti donacije za tri auta: igračaka, školskog pribora, higijenskih potrepština, slatkiša, knjiga i dr.
Do sada su naše donacije u Lipik pristizale zahvaljujući našim vanjskim suradnicima, volonterima Damiru Jakšiću i Dariju Čordašu koji su ih o svom trošku prevozili, ali ove godine željeli smo I sami posjetiti Dom za djecu u Lipiku i osobno uručiti naše poklone. Posjet je bio dogovoren za 18. prosinca, a na njega su se uputili školski volonteri Dorotea i Lara Dolovski, Alen i Ivona Pipek, Matija Kribl, Kristijan Škrnički, Ana Križetić i Mia Orlić koji su se najviše iskazali u skupljanju pomoći kroz nekoliko ovogodišnjih humanitarnih akcija. Na put su krenuli u pratnji ravnateljice Larete Žubrinić i vjeroučitelja Đore Đorđevića koji je ujedno i voditelj Mladih volontera.
U Domu za djecu Lipik, točnije u njihovoj blagovaonici koja je za ove božićne prilike prenamijenjena u prekrasnu Kuću Bake Mraz, dočekani smo s najsrdačnijom dobrodošlicom od strane ravnatelja Ivana Pušćenika i odgojiteljice Marije. Nakon što smo upoznali još neke djelatnike Doma i korisnicu Katarinu, imali smo priliku razgovarati s ravnateljem o povijesti Doma, o ratnim stradanjima, o načinu života njihovih korisnika u Domu, kao i budućim planovima. Trenutno se brinu za 30-ak korisnika do njihove punoljetnosti, a na brizi ponajviše djece imaju od 5. -8. razreda. Mali uvid u svakodnevni život njihovih korisnika dobili smo obilaskom nedavno kupljene i obnovljene kuće u kojoj živi 6 dječaka uz 0-24 sata podršku odgojiteljica. Dječaci sve rade sami: spremaju hranu, održavaju kuću čistom, sade ukrasno bilje i čiste dvorište, uče, pospremaju za sobom, uče se životnim vještinama kako bi jednog dana mogli spremno samostalno živjeti. Na kraju našega druženja, zajednički smo se fotografirali i dogovorili njihov posjet našoj školi što nas je jako obradovalo!
Već znate kako je naša škola osvojila 2. mjesto u kategoriji Najljepši školski vrt, a tko je osvojio prvo mjesto i ponio titulu najljepšeg od svih najljepših školskih vrtova? To je OŠ Lipik koju smo također posjetili. U školu smo došli primljeni ljubaznošću naše divne domaćice ravnateljice Klaudije Kovač koja nas je upoznala sa svojim djelatnicima, s projektima i uspjesima, pokazala nam njihovu veliku i lijepu školu i naravno vrt. Nakon obilaska, počastili su nas ručkom, a mi smo im zahvalili daljnjim prijateljstvom i suradnjom.
Kao da već lijepih doživljaja nije dovoljno, naše mlade volontere ravnateljica je počastila i posjetom Državnoj ergeli lipicanaca gdje su nas dočekali upravitelj Damir Jakšić i zaposlenici Dario Čordaš i Franjo Vizner. Oni su nas proveli kroz sve štale na ergeli te pritom, kroz zanimljive priče, djeci govorili o povijesti ove ergele, o ratnim stradanjima ovih plemenitih životinje i putu povratka konja iz Srbije. Naučili su kako se imenuju muški, a kako ženski lipicanci, kako se o njima brine, što se s njima radi. Djecu je ipak najviše dojmilo druženje s najmlađim konjima koji su, dok su mladi, potpuno drugačiji od svojih roditelja. Naime, oni su crne dlake, a stariji konji su bijeli.
U društvu Damira Jakšića, koji se dobrovoljno javio da nadalje bude naš vodič, obišli smo lipički Perivoj - prekrasno uređen okoliš uz 300 000 lampica, posjetili paviljon s izvorom termomineralne vode i toplice s ljekovitom vodom koje se spominju još od 1517. godine. U šetnji smo se upoznali s poviješću grada Lipika i njegovom sadašnjom obnovom. Zaključili smo kako je Lipik jako lijep grad u koji se u puno se ulaže te će, nadamo se uskoro, zasjati u svom punom sjaju.
Na povratku kući zaustavili smo se u gradu Pakracu koji je također jako stradao u Domovinskom ratu. Posjetili smo, a ovdje potučemo i vas kao se nađete u blizini, Muzej vojne i ratne povijesti koji je osnovao i o kojemu brine , Mario Tušek, inače profesor tjelesne kulture, ali strastveni kolekcionar vojnih eksponata. Ovaj bogati muzej nastao je iz hobija jer je gospodin Tušek malo po malo sakupio značajnu količinu eksponata i stvorio ovako veliku zbirku. U ovom muzeju vođeni stručnim i srdačnim vodstvom možete saznati više o razdoblju Templara, turskim osvajanjima, Trenkovim pandurima, o oba svjetska rata i razdoblju do 1991. godine, a posebno mjesto zauzima Domovinski rat i moderna Hrvatska vojska i policija. Saznali smo i da je u Pakracu iskovan prvi hrvatski novac- slavonski banovac koji je na jednoj svojoj strani imao prikazan lik kune.
U zgradi prekoputa Muzeja ratne i vojne povijesti nalazi se i Muzej grada Pakraca – te smo iskoristili priliku i uz vodstvo ravnateljice muzeja Jelene Hihlik pogledali postav izložbe „Priče iz školskih klupa“ o povijesti pakračkog školstva. Ona nam je govorila o nekim, danas djeci nepoznatim eksponatima, a ponajviše je zanimanja privukla dugačka šiba i „staromodno debelo računalo koje nema tipku enter“😊
Ovako ispunjen dan, pun doživljaja, novih saznanja i novostečenih prijatelja završio je kako drugačije nego finom klopom uz sok i pizzu, a pri kraju puta posjetili smo i predivan Advent u dvorištu voćinske crkve, osvijetljenom s bezbroj božićnih lampica. „Točka na i“ ovako prelijepom danu!
Ovim putem zahvaljujemo svim našim domaćinima na divnom gostoprimstvu – vidimo se nagodinu kod nas! A svi koji koji još niste, uputite se našim stazama i posjetite ova dva grada - nećete požaliti!
Više fotografija pogledajte u našoj video fotogaleriji!
Volonteri u Lipiku i Pakracu by Slidely Slideshow