„Budi zdrav tata“ – brkati studeni ili u svijetu poznatiji kao #movember
Autor: Ruža Živković, 16. 11. 2023.
Učenici 7. razreda u studenom su kroz preventivne aktivnosti učili o prevenciji raka prostate.
Uoči dana muškaraca koji se obilježava 19. studenog učenici su s pedagoginjom Ružom Živković učili o prevenciji prostate i muškog zdravlja. Izradili su pano posvećen tatama, siluetu čovjeka s brkovima koji je za fotografiranje dostupan svima u prostoru škole te brkove na štapićima.
A čemu sve to?
Mnogi muškarci u znak potpore oboljelima u studenom puštaju svoje brkove te je po tome ova svjetski poznata akcija za prevenciju prostate i dobila naziv MOVEMBER ili „brkati studeni“. Budući da su naši brkovi još maleni ili kako bismo rekli „zeleni“, mi smo u znak potpore napravili sebi prave, hvalevrijedne brkove.
Dragi tate, djedovi i ostali sumještani, molimo vas da mislite na svoje zdravlje te se odazovete na preventivne preglede na koje vas HZJZ pozove.
Više o ovome možete pročitati u nastavku:
„Movember je pokret obilježavanja studenog kao mjeseca zaštite zdravlja muškaraca. Fokus je na zdravstvenim problemima koji pogađaju muškarce, kao što su rak prostate i rak testisa, ali i na često zanemarenim poteškoćama vezanim uz mentalno zdravlje i samoubojstvima.
Rak prostate
Od raka prostate, najčešćeg novodijagnosticiranog raka muškaraca u Hrvatskoj, godišnje oboli oko 2800 osoba, a prema posljednjim je podacima u 2021. godini umrlo njih 805. U gotovo 90% slučajeva javlja se kod muškaraca starijih od 60 godina, a incidencija je u porastu. Nove smjernice za probir na rak koje je izdala Europska komisija preporučuju PSA testiranje (testiranje prostata specifičnog antigena) kod muškaraca mlađih od 70 godina, međutim važno je u svakom pojedinom slučaju procijeniti koristi i rizike tog postupka.
Rak testisa
Rak testisa javlja češće se javlja kod mlađih muškaraca, najčešće (preko 80%) prije 50-te godine života. U Hrvatskoj od njega godišnje oboli oko 200 muškaraca. U usporedbi s drugim sijelima raka, prognoza je vrlo dobra- petogodišnje preživljenje procjenjuje se na oko 95%. Važno je redovito (jednom u mjesec-dva) pregledati testise i posjetiti liječnika ukoliko primijetite bilo kakvu promjenu ili kvržicu – liječenje raka testisa otkrivenog u ranom stadiju, pa čak i uklanjanje jednog testisa, najčešće ne utječe na seksualni život ili plodnost.
Mentalno zdravlje i suicidi
Smrt od suicida u Hrvatskoj je vodeći uzrok smrti od ozljeda kod muškaraca između 20 i 64 godine života. Prema posljednjim su podacima u 2021. godini od suicida umrla 454 muškarca, što je 78% od ukupnog broja smrti od suicida te godine. Brojna istraživanja pokazuju da su muškarci manje skloni od žena potražiti pomoć kod pojave zdravstvenih problema, pa tako i kod pojave psihičkih teškoća.
Razgovor o emocijama i psihičkim teškoćama u suprotnosti je s rodnim ulogama i s njima povezanim osobinama koje pripisujemo muškarcima kao što su stabilnost, snaga i asertivnost. Rodna uloga muškarca kao „hranitelja“ obitelji i s njom povezan osjećaj odgovornosti dovodi do većeg utjecaja socioekonomskih problema kao što su nezaposlenost, nizak društveni status i financijski problemi na psihičko zdravlje muškaraca. Visoka prevalencija PTSP-a Hrvatskoj, posebno izražena kod muškaraca kao rezultat sudjelovanja u Domovinskom ratu, također doprinosi riziku od suicida.
Svi zajedno možemo poboljšati stanje psihičkog zdravlja muškaraca oko nas. Prepoznavanje rodnih uloga i promjene očekivanja, osvještavanje načina na koji muškarci komuniciraju o emocionalnim teškoćama i prilagodba pristupa zdravstvenih stručnjaka i stručnjaka za mentalno zdravlje te fokus na posebno ugrožene skupine kod formiranja intervencija i javnozdravstvenih akcija, olakšat će muškarcima traženje pomoći, ali i svima nama da prepoznamo znakove psihičkih teškoća i suicidalnosti.“
Preuzeto sa stranice Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo: https://www.hzjz.hr/aktualnosti/movember-ili-brkati-studeni/
Vijest napisala i fotografije pripremila:
Ruža Živković, pedagoginja