Nova "faca" u našoj školi
Autor: Administrator , 18. 10. 2013.
Od ove školske godine naša knjižnica dobila je novu knjižničarku koju smo u Mjesecu hrvatske knjige odlučili pozdraviti, izraziti joj dobrodošlicu te zadovoljiti svoju novinarsku znatiželju postavljajući joj nekoliko pitanja. Evo što nam je otkrila o sebi.
Kako se zovete?
- Zovem se Marijana Pađen Jurišić.
Koliko imate godina?
- Imam 29 godina.
Odakle dolazite?
- Dolazim iz Pribiševaca, maloga sela pokraj Đurđenovca.
Koja je Vaša omiljena knjiga?
- Teško pitanje… Ne mogu reći da imam samo jednu omiljenu knjigu, ali recimo kad bih morala izdvojiti najdraže knjige izabrala bih „Koraljna vrata“ i „Ime ruže“.
Volite li više čitati ili radije gledate TV?
- Uvijek ću prije izabrati knjigu i čitanje od gledanja televizije. Isto tako ne mogu reći da ne gledam i da ne volim gledati televiziju. Najdraže mi je pročitati knjigu, a zatim pogledati ekranizaciju istoimenog pročitanog djela te usporediti knjigu i film.
Koju ste srednju školu i fakultet pohađali?
- Pohađala sam SŠ Isidora Kršnjavoga u Našicama, smjer opće gimnazije. Fakultet sam pohađala i završila u Osijeku, Filozofski fakultet Josipa Jurja Strossmayera, smjer Knjižničarstvo/Hrvatski jezik i književnost.
Volite li svoj posao?
- Mogu reći da obožavam svoj posao i da volim raditi ono što sam diplomirala. Volim raditi u školi, a najveća radost u poslu su djeca. Najvećim uspjehom smatram kada nešto naučim učenike.
Sviđa li Vam se naša škola?
- Vaša je škola primjer organizirane i kvalitetne škole usmjerene na učenike. Kolektiv i učenici škole divni su i mogu reći da sam sretna što sam dobila priliku raditi u vašoj školi.
Sviđaju li Vam se učenici naše škole?
- Učenici… (smijeh) Naravno! Mogu reći da lijepo surađujemo i kvalitetno napredujemo u učenju i stvaranju pozitivnog okruženja u školskoj knjižnici.
Zašto ste odlučili postati knjižničarka?
- Knjižnice oduvijek smatram riznicama znanja. Kada sam se počela pripremati za studij hrvatskog jezika, prvenstveno zbog književnosti, odlučila sam se ujedno i za ovaj studij. Knjižničarstvo je tada bilo relativno nov studij na Filozofskom fakultetu. Kada sam počela više učiti knjižničarstvo tijekom studija mogu reći da sam bila oduševljena što sam odabrala dvopredmetni studij. Sada, nakon vremenskog odmaka, mogu reći da zastupam ideju suvremene školske knjižnice - otvorenu prema učenicima i slobodan pristup knjigama.
Koliko često naši učenici posjećuju knjižnicu?
- Posjećenost je jako dobra, izvrsna. Učenici rado dolaze i borave u školskoj knjižnici.
Vidim da je učenicima nedostajao prostor školske knjižnice u kojoj mogu boraviti i naučiti nešto novo. Nadam se da će nam i fond knjiga uskoro porasti na radost naših učenika jer učenici naše škole vole čitati.
Na koji način planirate suradnju s mladim knjižničarima?
- Suradnja s mladim knjižničarima ostvaruje se kroz sve tri djelatnosti školske knjižnice ( neposredan odgojno- obrazovni rad, stručnu knjižničnu djelatnost i javnu kulturnu djelatnost). Po meni je najvažnija suradnja i uloga odgojno obrazovne djelatnosti koja razvija naviku posjećivanja školske knjižnice i uvođenja učenika u načine učenja i korištenja izvora znanja. Zatim su tu učenje o poslovima školskog knjižničara i rada školske knjižnice te razne kreativne radionice povodom obilježavanja prigodnih blagdana. Nakon samo mjesec dana suradnje s mladim knjižničarkama ponosna sam na njihov doprinos i rad za školsku knjižnicu. Nadam se da će nam se u budućnosti priključiti i koji mladi knjižničar jer su za sada prijavljene samo mlade knjižničarke.
Za kraj, imate li neku poruku za naše učenike?
- Moja poruka vezana je uz školski projekt i glasi: „Priključi se na knjigu i zaboravi brigu!“
Zahvaljujemo našoj knjižničarki na vremenu koje nam je posvetila. Želimo joj puno uspjeha u daljnjem radu i što više pročitanih knjiga.
Pitanja osmislio i postavio: Marijan Škrnički, 6. razred
Odgovarala: Marijana Pađen Jurišić, dipl. knjižničar