Fujara i drombulja
Autor: Lareta Žubrinić, 4. 10. 2013.
U srijedu 2. listopada 2013. sedmero je učenika izborne nastave slovačkoga jezika naše škole (od 5.- 8.razreda) s ravnateljicom Škole Laretom Žubrinić, posjetilo OŠ Ivan Goran Kovačić Zdenci, školu u kojoj se također njeguje slovački jezik i kultura.
Naši učenici su zajedno sa učenicima škole domaćina mogli bliže upoznati etno instrumente Slovačke. Prezentaciju su za njih pripremili dragi gosti iz Matice slovačke Našički Markovac -Tatjana Buha, Antonija Dudjak i Josip Ivanek.
Na nastavi slovačkog o tradicijskim instrumentima bio je nazočan i predsjednik Matice slovačke Zokov Gaj Nikola Čiš.
Prisutne goste na samom je početku pozdravila i sve najbolje zaželjela ravnateljica OŠ Ivan Goran Kovačić Zdenci Mirjana Buneta - Knežević.
Nakon toplog pozdrava, simpatična učenica srednje škole Antonija Dudjak predstavila nam je bogate aktivnosti svoje Matice. Ovu godinu Slovaci u Našičkom Markovcu obilježavaju 20. godišnjicu od osnivanja Matice slovačke.
Slovačka kultura, jezik, pjesme, ples i običaji njeguju se uglavnom kroz rad folklornog društva „Franjo Strapač“ koji je izniman promotor i ambasador slovačke baštine na području grada Našica, ali i slovaštva u Hrvatskoj i diljem Europe zahvaljujuć Branki Baksi, koreografkinji društva. Ovu godinu obilježavaju 40. godišnjicu SKUD-a. Svih pet sekcija SKUD-a (mala grupa, srednja, velika, glazbena, pjevačka) marljivo vježba tijekom cijele školske godine. Početkom rujna Slovaci u Našičkom Markovcu organiziraju vrlo popularne, te izuzetno dobro posjećene Večeri polesnjaka kojima se, uz pjesmu u ples, promiče i slovačka kuhinja.
Tatjana svira drombulju
Oduševljena folkloristica i studentica visoke škole Tatjana Buha nastavila je u svoje predstavljanje u razgovoru sa učenicima. Bila je ugodno iznenađena kada je većina učenika priznala da su isto uključeni u folklorne aktivnosti Matice slovačke, a pojedinačno neki i u folklorne aktivnosti Matice slovačke u svom mjestu prebivališta. Tatjana je potakla i temu emigracije Slovaka u Hrvatsku, a učenici su se aktivno uključili u razgovor i odgovarali na njezina pitanja.
Tatjana je učenicima pokazala i literaturu i CD o folkloru te je u ime Matice učenicima darovala drevenu malu etno kućicu.
Nastavu slovačkog jezika i kulture učenici su dalje imali ispunjenu ppt prezentacijom koju je priredila i izvela učiteljica slovačkog jezika Zdenka Kyselicova. Preko prezentacije su učenici puno saznali o dva tradicionalna instrumenta Slovačke - drombulji i fujari: narodni instrument Slovačke, zbog svog jedinstvenog zvuka i izgleda dobila je u Slovačkoj ime „kraljica“.
Puni novih informacija o fujari i drombulji znatiželjni učenici dočekali su trenutak kada im je talentirana Tatjana na tim instrumentima zasvirala. Njezinu glazbenu izvedbu su nagradili velikim pljeskom. Tatjana je jedna od samo dvoje muzičara u cijeloj Hrvatske koji znaju svirati na slovačkom narodnom instrumentu fujari.
Tatjana svira fujaru
I sami učenici su imali priliku na tim instumentima svirati. Osim drombulje i fujare Tatjana nam je predstavila i ozembuch. Učionicom je vladala vesela atmosfera koje ispunjavali jedinstveni zvukovi etno instrumenata i slovačkih narodnih pjesama koje su učenici zajedno pjevali sa Slovacima iz Našičkog Markovca.
Domaćini su nakon zanimljive nastave slovačkog jezika i kulture sve goste počastili pićem i grickalicama.
Zahvaljujemo našim dragim Slovacima iz Našickog Markovca i posebno onima koji su pomogli u organizaciji nastave!
U našem druženju sa učenicima slovačkog jezika i kulture OŠ Ivan Goran Kovačić Zdenci uživali smo, ali i puno toga naučili i još više se zaljubili u slovački jezik i kulturu !