Dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanje zločina protiv čovječnosti
Autor: Lareta Žubrinić, 7. 2. 2024.
Dan 27. siječnja utkan je u ljudsku povijest kao dan kada se obilježava jedna od najvećih tragedija u 20. st. Naime, 27. siječnja 1945. je oslobođen najveći logor smrti Auschwitz u kojem je život izgubilo oko 1 100 000 ljudi te se na taj datum obilježava Dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanje zločina protiv čovječnosti.
Osmaši naše škole su, na satima Povijesti tijekom nekoliko školskih sati, proučavali događaje koje su doveli do holokausta i ostalih vrsta genocida na vjerskoj, etničkoj, nacionalnoj i ideološkoj osnovi jer je ono sastavnim dijelom kurikuluma nastavnog predmeta Povijest.
Učenici su definirali pojmove koji se spominju uz Drugi svjetski rat (genocid, ratni zločin, zločin protiv čovječnosti, holokaust, šoa), izdvajali su korake koji vode do istrebljenja (od definiranja „nižih rasa“ preko izolacije, getoizacije, deportacije do masovnih ubojstava). Nakon toga su na kartama mapirali logore smrti, čitali povijesne izvore i gledali dokumentarni film „Auschwitz 2015“ kako bi jasnije shvatili dubinu zločina i pojam tvornica smrti.
Na kraju su dobili po jednu osobu imenom i prezimenom o kojoj su istražili podatke i izradili plakat u digitalnom alatu Canva. Riječ je bila o djeci koja su život izgubila usred holokausta. Procjenjuje se da je od 6 milijuna Židova koji su u holokaustu izgubili život bilo milijun i pol djece.
Ovu izuzetno tešku i mračnu temu je nužno podučavati s ciljem podizanja učeničkog kritičnog mišljenja gdje oni razmišljaju o upotrebi i zloupotrebi ovlasti i moći i o ulogama i odgovornostima pojedinaca, organizacija i nacija kada su suočene s kršenjima ljudskih prava. Ono može produbiti svijest o mogućnosti genocida u današnjem svijetu.
Proučavanje o holokaustu im također pomaže da bolje shvate razvijanje predrasuda, rasizma, antisemitizma i stereotipa u bilo kojem društvu jer holokaust je bio prekretnica ne samo za 20. stoljeće, već i u ukupnoj povijesti čovječanstva. Bio je to pokušaj bez presedana da se pobije cijeli narod i iskorijeni njihova kultura.
Martina Grundler Hrala, učiteljica Povijesti
Izvor: https://www.azoo.hr/app/uploads/uvezeno/images/holokaust/Zasto_poucavati_o_holokaustu_.pdf