2013-09-23 14:05:31

Neotkrivena tajna Nove Bukovice

      Arheologija je znanost koja sustavno proučava i istražuje stare materijalne ostatke s ciljem rekonstrukcije cjelokupnog života čovječanstva (izvor: wikipedija). Dijelom te znanosti postala je i  Nova Bukovica u kojoj je prije petnaestak  godina   pronađeno  arheološko nalazište Sjenjak s kojim nas je prošli petak detaljno upoznao dr. sc. Saša Kovačević s Instituta za arheologiju u Zagrebu.

 

     Nalazište  koje smo  posjetili zaštićeni je  lokalitet i staro je 3000 godina.  Registrirani je spomenik kulture s dva naselja i  potječe iz mlađeg željeznog doba  prije Rimljana.

    U istraživanjima brončanodobne nekropole od 1997. otkriveno je 27 paljevinskih grobova, jdno obredno spalište i 5 jama s pepelom. 

    Naši „prapovijesni Bukovčani“ bili su jako inteligentni i marljivi ljudi. Iskopavali su rupe i gradili  drvene kolibe pokrivene glinom i slamom. Veće rupe (otpadne jame) služile su im za bacanje otpada.

   Pronađen je ostatak kasno latinske  kuće (zemunice) iz 2. st. pr. Kr. duge 10 metara koje su im služile za život. Uz to je pronađeno još i   spremište te radionice u kojima su izrađivali razne glinene posude i tkanine. 

    Mlađe naselje imalo je jako dobar život: zemlja koju su obrađivali bila je vrlo plodna, stoga su uzgajali bob i žir kojima su hranili svinje te se bavili lovom na  jelene. Za svoje obitelji  jako su se  dobro brinuli jer su izvrsno poznavali  ljekovite biljke. Imali su krušnu peć za koju se danas procjenjuje da je stara 3000  godina. Mljeli su žito i  na kamenoj podlozi dobivali brašno kvalitete skoro kao današnje. Prehrana im je bila raznolika i zdrava, a ističe se biskvitni kolač s jagodama. 

    Posvjedočili smo njihovim otkrićima: keramičke posude, brončana igla, staklene perle koje su služile za izradu nakita te koplje i sjekira stare nekoliko stoljeća. Za mnoge pronađene predmete  potrebna je rekonstrukcija. 

   Posao arheologa jako je  težak i zahtjevan jer se radi bez obzira na kišu, snijeg i ostale vremenske uvjete. Svi se nalazi iskopavaju ručno, veoma pažljivo i polako, a svaki pronađeni predmet potrebno je dokumentirati fotografijama, pismeno i nacrtima. Na tome su radili arheolozi Marin Mađerić, Edina Balić i Srđan Đuričić. 

  Nekropola u Novoj Bukovici za sada je najveća nekropola grupe zagreb otkrivena na tlu Hrvatske,   i  iako nalazište "Sjenjak" postoji  već nekoliko godina, njezinim stanovnicima ono je još uvijek neotkrivena tajna.

Replika žare pronađene na Sjenjaku 1997. godine

(starost oko 800. g.pr. Kr.)

 

 


Osnovna škola Vladimira Nazora Nova Bukovica