2017-03-30 10:16:06 Princip svih stvari je voda, sve dolazi iz vode i sve se pretvara u vodu... ...davno je izjavio Tales (Tales Milećanin, grčki filozof predsokratovac, tradicionalno se smatra prvim zapadnjačkim filozofom i ocem znanosti) i samo je jedna u nizu mudrih misli o vodi, tekućini o kojoj ovisi život svih živih bića na Zemlji. Svjetski Dan voda obilježava se 22. ožujka, a naši su učenici razredne nastave, u pratnji učiteljica, obilježili taj dan učeći o vodi i prirodi, gdje drugdje, nego u prirodi. Utorak, 28. ožujka, činio se sasvim prikladnim: tople proljetne zrake sunca, lagan povjetarac, udobne tenisice i vedar duh bili su i više nego dovoljni kako bi naši mališani proveli svoje malo istraživanje u idličnoj okolici. Krenuli su prema bolobanskim i šumberskim pučima dolinom rijeke Raše. Četiri kilometra pješačenja, i to u jednom smjeru, nisu našim mališanima i njihovim učiteljicama predstavljali prepreku. Podijeljeni u grupe, učenici prvih i drugih razreda, imali su priliku zvukove i slike iz prirode, koje inače u učionici prilikom obrade sadržaja iz hrvatskog jezika, prirode i likovnog pokušavaju zamisliti, obraditi u prirodi. Učili su tako, družeći se i zabavljajući, o znakovima proljeća, različitim mirisima i zvukovima u prirodi, a svoje znanje odmjerili su i kvizom održanom nakon radionica. Trećašima i četvrtašima radionicu izrade herbarija i zanimljivo predavanje o ljekovitim biljkama održao je gospodin Franko Zgrablić sa suprugom Brankom. Ovom prigodom zahvaljujemo Turističkoj zajednici Općine Kršan koja je financirala radionicu u sklopu nadolazećeg Festivala samoniklog bilja koji će se i ove godine u mjesecu travnju održati u Kršanu. U rubrici opširnije donosimo vam i nekoliko dojmova naših učenika. A oni koji žele znati više o vodi, mogu zaviriti i na sljedeću stranicu:Školski portal.
Fotogalerija: Ivano Valković, 3.r. PŠ Tupljak: Hodali smo bijelom cestom uz rijeku Rašu i naišli na dva potočića. Jedan je sporo vijugao, a drugi brzo jurio. Slušao sam pjev ptica, bacao kamenčiće u malo jezero da čujem zvuk vode. Na livadi uz jezerce smo brali maslačak, koprivu, stolisnik, trputac, bršljan, petoprstu… Svaka biljka je dobila svoju stranicu u herbariju. Od maslačka se može napraviti sirup, može se jesti kao salata, a korijenje se koristi u sva godišnja doba. Sirup od trputca je dobar za pluća, petoprsta za mjehur…Puno sam toga naučio i bilo mi je zabavno.
Toni Smilović, 3.r. PŠ Tupljak: Bio sam umoran jer smo pješačili 40 minuta. Nakon marende je došao barba Frenki. Objasnio nam je kako se postaje travar. Potrebno je imati osjećaj za prirodu, od nje učiti i biti puno u prirodi. Nije nužno studirati na fakultetu. Objašnjavao nam je koje su biljke ljekovite. Iznenadio sam se da bršljan pomaže u problemima s jetrom. Sirup za kašalj od trputca kupujem u ljekarni, a mogu ga napraviti i kod kuće. Herbarij mi je ostao za uspomenu na lijepo druženje.
Ema Benazić, 4.r.: Dan u prirodi U utorak 28. ožujka išli smo pešačiti kraj rijeke Raše. Došli smo do jedne livade i tamo smo pojeli marendu. Onda je došao gospodin Franko, on je travar. Pokazivao nam je koje su biljke ljekovite. Dao nam je jutene torbice i bliježnice. U torbicama je bila ljepljiva traka, olovka i marama. U bilježnicama smo radili herbarij. Naučila sam da je bršljan dobar za uši i trputac za kašalj. U kućnoj apoteci najvažnije biljke su: maslačak, trputac, kopriva i stolisnik. Bilo mi je jako zanimljivo i htjela bih ponoviti to iskustvo.
|
Osnovna škola Vladimira Nazora Potpićan |