2016-06-14 23:25:25

Mi jedemo odgovorno- aktivnosti 5. b

U 5.b razredu jede se odgovorno

Često nije jednostavno razlučiti je li hrana koju jedemo dobra za nas i za okoliš. Omamljeni lijepom ambalažom i snažnim okusima i mirisima, pomakli smo granice osjetljivosti naših osjetila.

Na prvom satu razrednika pokušali smo osvijestiti što je i otkuda dolazi hrana koju jedemo:

Koliko je energije potrebno utrošiti da bi se namirnica koju kupujemo uzgojila u doba godine kada uopće ne uspijeva u našim krajevima
Kako se uništava okoliš uzgojem hrane, upotrebom pesticida na osjetljive vrste, krčenjem staništa životinja radi uzgoja palmi za proizvodnju ulja
Kako uzgoj stoke i ispuštanje metana utječe na klimatske promjene
Koliko je kilometara proputovala do našeg stola iz udaljenih dijelova svijeta i koliko je stakleničkih plinova pušteno u atmosferu radi njenog transporta
Tko je sve sudjelovao i tko dijeli dobit od uzgoja egzotične namirnice (pojasnili smo oznaku Fair Trade)
Što su GMO organizmi i kako oni utječu na smanjenje bioraznolikosti
Zašto je potrebno čuvati domaće sorte i kupovati od lokalnih proizvođača

 

Ipak, ostalo je upitno što nam je uopće na raspolaganju ako isključimo sve te namirnice koje ne bismo trebali jesti i jesu li uopće ukusne. Da to provjerimo, odlučili smo pripremiti i kušati domaće proizvode. Uvelike su nam pomogli i roditelji, a neka jela smo i sami skuhali u učionici. Pridružili su nam se ravnatelj i eko-koordinatorica učiteljica Sunčica Sosić-Majstorović.

Prvo smo kupili domaće mlijeko lokalnog proizvođača. Donijeli smo svoju staklenu bocu čime nismo stvorili otpad od ambalaže.

Pomno smo odabrali namirnice za naš domjenak. Većina ih dolazi iz naših vrtova, s vikendice ili ih je uzgojila baka u svom vrtu. Kako mnogi od nas imaju baku na moru, ponešto smo ponijeli sa sobom kada smo je posjetili. Sve je to urodilo obiljem na našem stolu, a može poslužiti kao zdrava užina, grickalica, začin ili umjesto nezdravog fast fooda.

Jela iz bliže okolice: pečena bundeva, sir od dunja, džem od jagoda, med, lješnjaci, orasi, domaći rezanci s medom i orasima, suhe šljive, kobasice, čvarci, crveni luk i češnjak, pogačice s čvarcima, kiflice, domaći kruh i kolače, skuhali smo žgance i prelili je domaćim mlijekom. Imali smo i jako fini namaz od graha i bučinog ulja, ajvar i kečap, ukusne kisele krastavce i ciklu, jabučni ocat. Donijeli smo i samonikle biljke i prerađevine: sok od bazge, čaj i pekmez od šipka, suhu koprivu koja je jako zdrava i mirisnu majčinu dušicu.

Primorske delicije: kako je baš tada bio prekid lovostaja, u učionici smo pržili srdele, najjeftiniju i najzdraviju našu jadransku ribu. Na domaćoj gozbi svoje mjesto našli su i nar, mandarine, suhe smokve, med od kadulje, maslinovo ulje, lovorov list, kadulja, vrisak, ružmarin.

Uz ukusne delicije ponovili smo što smo sve naučili o odgovornoj prehrani, a uskoro ćemo prikupiti i recepte.

 

                                                     Razrednica: Melita Hrvaćanin, prof.

 


Osnovna škola Vjenceslava Novaka Zagreb