2022-10-10 22:49:20

Terenska nastava Novinarske skupine

enici OŠ Vjenceslava Novaka posjetili su Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke koji se nalazi na zagrebačkom Dolcu i naučili mnogo toga o životu prve žene novinarke u Hrvatskoj

Fotografije možete pogledati na poveznici.

Marija Jurić Zagorka je najčitanija hrvatska književnica i prva hrvatska žena novinarka.  Rođena je 1873. godine u Negovcu, malenom selu pored Vrbovca, a kasnije se preselila u Zagreb. U Zagrebu je imala svoj vlastiti stan na Dolcu gdje je provodila vrijeme pišući svoje slavne knjige, uređujući novine Obzor i Ženski list, prvi hrvatski list za žene. U stanu se nalazi puno Zagorkinih knjiga poput Gričke vještice koji je ujedno njezin najpoznatiji roman. Poslušali smo zanimljivo predavanje te smo saznali kako se Zagorka probila u novinarstvo. Potajno je pisala članke za novine, no kada se saznalo da iza potpisa Zagorka stoji žena, izbacili su je iz novina i prestali objavljivati. U Zagorkino vrijeme bilo je nezamislivo da žena bude zaposlena i bavi se intelektualnim radom. Žene se podcjenjivalo, nisu imale parvo obrazovanja nakon sedamnaeste godine, a nisu imale prava ni prilikom izbora bračnog partnera. Tako su Zagorku njezini roditelji udali za 14 godina starijeg muškarca i to s njezinih nepunih 17 godina. U braku je doživjela zlostavljanje, a na kraju ju je njezin suprug zatvorio u mentalnu instituciju jer se usudila ostaviti ga. Nasreću, liječnici su je otpustili ne ustvrdivši kod nje nikakav mentalni problem te je tako započela novi život u Zagrebu. Marija Jurić Zagorka prkosila je društvenoj normi da žena mora nositi suknju te se često pojavljivala u hlačama sa štapom za šetanje koji je bio muški statusni simbol, a nerijetko je i pušila cigarete u javnosti. Spomenik njezinom liku i djelu koji se nalazi u Tkalčićevoj ulici stoga ne prikazuje ju dosljedno jer nije izlazila u šetnje u haljinama i sa suncobrnaom kako je tamo prikazana. U njezinom stanu mogli smo vidjeti njezin radni stol s pisaćom mašinom, dnevni dio pa čak i paravan iza kojeg se presvlačila ta niska, ali vrlo hrabra, uporna i sposobna žena. Zagorka je imala zaposlenu tipkačicu kojoj je s crvenom maramom na očima svakodnevno diktirala retke i retke novih nastavaka svojih uzbudljivih romana. Izložene su novine u kojima su u nastavcima izlazili njezini romani: Gordana, Jadranka, Kći Lotrščaka, Grička vještica i mnogi drugi. Autorica je prvog fantastičnog romana u hrvatskoj književnosti – Crveni ocean, kriminalističkog romana Kneginja iz Petrinjske ulice te brojnih novinskih članaka. Bila je prva žena koja je izvješćivala iz sabora u Budimpešti.

Ova terenska nastava jako mi se svidjela jer volim učiti o ljudima iz prošlosti. Osobito me se dojmio Zagorkin stan uređen u stilu s početka 20. stoljeća. Najviše mi se svidjelo kada smo istraživali po stanu i tražili odgovore na pitanja iz kviza. Nije mi se svidjelo to što žene nisu imale prava u prošlosti. Nakon obilaska imali smo slobodno vrijeme za šetnju trgom, a ja sam popila hladni nescafe.

Memorijalnim stanom danas upravlja Centar za ženske studije i otvoren je za posjetitelje svaki četvrtak od 11 do 19 sati i svima bih preporučila da ga posjete kada se nađu na središnjem zagrebačkom trgu.

 

Rebeka Bolarić, 8.b

 

 


Osnovna škola Vjenceslava Novaka Zagreb