2020-10-05 18:03:19

Pravdu u ruke uzeli učenici sedmih razreda!

Učenici sedmih razreda u sklopu nastave Hrvatskog jezika održali su književnu sudnicu glavnom liku Miki iz pripovijetke Vjenceslava Novaka Iz velegradskog podzemlja – neki su mu dosudili, a neki su ga na suđenju onesvijestili. Kako su naši dragi sedmaši dijelili pravdu i gledali na postupke alkoholičara i obiteljskog nasilnika? Saznajte u nastavku i pogledajte galeriju slika.

O čemu se radi u pripovijetci Iz velegradskog podzemlja? Koje je krivično djelo počinjeno? Tko je krivac, a tko žrtva?  Mika je siromašni radnik u Zagrebu koji jedva prehranjuje svoju obitelj, a ujedno je ovisan o alkoholu. Alkoholiziran i nesvjestan svojih postupaka, Mika pretuče svoju kćer mezimicu Evicu te ona umre od posljedica unutarnjeg krvarenja.

Treba li njegov zločin biti kažnjen ako je počinjen u nesvjesnom stanju? Je li Mika isključivo kriv za djetetovu smrt? Je li siromaštvo krivo za njegovo pijanstvo i zločin prema vlastitoj kćeri? Zašto njegova žena Lucija ne prijavljuje počinjeni zločin? Zašto Lucija i nakon smrti vlastite kćeri smatra da je Mika dobar čovjek i otac? Književna sudnica koju su prema uputama osmislili i odglumili učenici sedmih razreda pokušala je odgovoriti na ta pitanja.

7. b razredu ulogu sudca tumačio je Dominik Lejčić, tuženog Miku i njegova opravdanja utjelovio je Gabrijel Djordjević, ulogu njegove odvjetnice i braniteljice preuzela je Nikolina Jaković, a ulogu tužitelja Adam Perić. Kako bi se obukli u skladu sa svojom ulogom, tužitelj i odvjetnica došli su u poslovnim kombinacijama, dok je sudac posebnu pažnju poklonio svojoj frizuri, svečanom ogrtaču (iliti zavezanoj ženskoj sivoj jakni) te je naravno na sat donio nezaobilaznog pomoćnika svakog sudca – čekić za tucanje mesa.

Napeto suđenje od početnog Mikinog negiranja vlastita zločina pa do konačnog nadjačavanja osjećaja krivnje te priznavanja ubojstva vlastite kćeri, a zatim i osude optuženog Mike, možete popratiti na sljedećim slikama:

 

Učenici 7. a razreda za književnu su sudnicu unajmili čak i stražare koji su optuženog Miku dopratili do sudnice, Mika je imao trošnu odjeću poput one opisane u pripovijetci, a sudac je uz nezaobilazni čekić za tucanje mesa imao i svečani ovratnik načinjen od niza lijepljenih plastičnih čaša. Uloge u književnoj sudnici tumačili su sljedeći učenici: sudac – Ivan Šabić; tužiteljica – Paola Jaković; odvjetnik – Ivan Đuzel; optuženi Mika – Josip Marinović.

Tijek suđenja prepunog neočekivanih prevrata završio je Mikinim padanjem u nesvijest pri izricanju presude tako da je suđenje odgođeno za neki drugi susret, a kako je to sve skupa izgledalo u akciji, pogledajte sami:

 

Učenike je potresao završetak Novakove socijalne pripovijetke što je u skladu sa zadaćom književnosti, kako ju je objasnio poznati hrvatski književnik Miroslav Krleža: Borba perom spada u najveća junaštva. Književnost treba ukazati na aktualne probleme, a borba ove sudnice/sata bila je propitati goruće svjetske probleme kao što su alkoholizam, obiteljsko nasilje i siromaštvo.

 

Iako je zadatak osmišljavanja književne sudnice isprva izgledao zastrašujući, učenici su pokazali izniman trud u osmišljavanju i izvedbi književne sudnice te glumačke i govorničke potencijale tako da ponosnoj nastavnici ne preostaje ništa drugo reći osim: Bravo, dragi učenici! Nastavite u preskakanju vlastitih granica jer nema toga što se trudom i jakom voljom ne može postići!


Osnovna škola Voćin