2014-03-04 11:08:00

OBILJEŽEN DAN RUDARA

Učenici   sedmog  razreda su  razgovarali  na satu hrvatskog jezika o tome  kako i danas  ima djece koja su zlostavljana iscrpljujućim radom u rudnicima . Poticaj za raspravu na tu  temu bio je internetski članak „Užas u Tanzaniji“ gdje piše  da je  u rudnicima Tanzanije na iskopavanju zlata uključeno   mnogo djece koja često  ostaju u rudnicima  i  do 24 sata neprekidno. U članku između ostalog stoji:

„U rudnicima su djeca izložena višestrukim prijetnjama: ozljeđivanjem alatom i urušavanjem jama, udisanjem prašine te trovanjem živom koja se koristi za separaciju zlata...

 

Tanzanija je četvrti afrički proizvođač zlata s izvozom u prvom semestru 2013. 1,8 milijarde dolara. Zlato, koje se najviše izvozi u Saudijsku Arabiju, Britaniju, Kinu, Južnu Afriku i Švicarsku, glavni je izvor deviznih priljeva te zemlje.

HRW proziva tanzanijsku vladu jer je ta zemlja potpisnica međunarodnih sporazuma u kojima stoji da je rad djece u rudarstvu jedan od najtežih oblika dječjeg rada i traži  inspekciju rada u rudnicima.“ (...)

 

Učenici su  raspravljali o zanemaranim dječjim pravima te  iskazali svoje mišljenje i stav,  usmeno i pismeno,  prema  nasilju nad djecom.

Izdvajam neka  razmišljanja:

„Smatramo da bi svako dijete trebalo  biti zadovoljno i sretno u društvu u kojem živi i trebalo bi posjedovati  određeni stupanj obrazovanja kako ga okolina ne bi iskorištavala.“ (Anđelika Licul i  Nino Udovičić)

„U Hrvatskoj djeca imaju svoja prava i ne smiju raditi dok nisu punoljetna. Ne smije ih se iskorištavati. Postoje podaci da su djeca radila i u rudnicima na području Labina i okolice. O tome je pisala i slavna Giuseppina Martinuzzi. ( Jasmina Čolić i Laura Stanković)

„U nekim zemljama još i danas djeca nisu slobodna, a zabranjeno im je školovanje.“

(Emilio Vidas Celestin, Gabriel Golja)

Tako je naš sat hrvatskog jezika bio jedan od oblika Građanskog odgoja u kojem nam je cilj bio osvješćivanje učenika da pozitivno  reagiraju na bilo kakav oblik zanemarivanja Konvencije o pravima djeteta.

Suzana Cvijić-Jeremić, prof.


Osnovna škola "Vitomir Širola-Pajo" Nedešćina