2010-11-29 11:16:00 Savjeti za učenike
Bonton za tinejdžere
Vjerojatno nekada ne znaš kako bi se ponašao – treba li dati drugima prednost, treba li ponuditi pomoć, kako se ponašati u kinu u određenim situacijama, kamo ide ubrus kad jedeš u restoranu? Zato bonton ima za sve unaprijed razrađena pravila ponašanja koja ti mogu uvelike olakšati svakodnevicu Guranje ili prednost drugima? S vremenom ćeš uvidjeti da je davanje prednostima drugima kada izlaze ili ulaze u neko prijevozno sredstvo (bus, tramvaj) vrlo praktično. Guranje je neugodno, netaktično, a često i bolno. Iako misliš da bi ti bus mogao pobjeći, već nakon jednog pokušaja pristojnog ulaska ili silaska uvidjet ćeš da to nije ni blizu istini.
Ustupanje mjesta drugima?
Nuđenje pomoći?
Ljubaznost i kada niste raspoloženi?
Susret na ulici U kinu Ova pravila vrijede i za kazalište, koncert i slično. Ako sjediš, a netko treba doći do svog mjesta, ustat ćeš i omogućiti mu da prođe. Ako ti pak moraš doći do svog mjesta, prođi tako da licem gledaš prema ljudima pored kojih prolaziš. U kazalištu, operi i na koncertima se obično ne jede, a ako u kinu jedeš, pazi da ne stvaraš veliku buku. Glasni komentari, zviždanje i ostale upadice totalno su out kad se radi o bontonu.
U trgovini U restoranu U pravilu se vilica drži u lijevoj, a nož u desnoj ruci. Žlica je u desnoj. Ako si ljevak, slobodno promijeni raspored držanja. Kad jedeš salatu, kajganu, špagete, morske plodove ili kolače, vilicu smiješ držati u desnoj ruci. Kad praviš stanku dok nešto pričaš ili piješ sok, vilicu i nož stavi u položaj kazaljki na satu na sedam sati i 20 minuta. Žlicu polažeš otprilike kao kada je kazaljka na satu pet sati. Kad si gotov s jelom, nož i vilicu polažeš usporedno, i to u položaj koji bi na satu pokazao pet sati. Ubrus ide na krilo. Obično se cijeli ubrus raširi, a potom se dio koji ti je preko koljena presavije prema trbuhu. Tijekom jela brišeš se tim presavijenim dijelom. Gameri imaju slab odnos s prijateljima i obitelji Što više vremena mladi provode za računalom to su u slabijim odnosima s prijateljima i obitelji. Djeca i mladi koji velik dio svog vremena provode igrajući PC igre, slabo su povezani s prijateljima i obitelji, pokazala je nova studija, javlja ScienceDaily. Istraživanje koje je dovelo do ovog zaključka proveo je Alex Jensen, student sa sveučilišta Brigham Young uz mentorstvo Laure Walker. Studija je provedena na podacima o čak 813 mladih osoba, a pokazala je da što su više vremena mladi proveli za računalom, to su u slabijim odnosima s prijateljima i obitelji. Stručnjaci rezultate svoje studije objašnjavaju time da se mladi povlače iz društva kako bi igrali igrice, ali da dio njih, koji već ima problema sa socijalizacijom bježe u virtualne svjetove i na taj način provode svoje vrijeme. Ipak, studija je pokazala da igranje igrica utječe na društveni život ‘gamera’ samo ako on u igranju pretjeruje. Sudeći prema istraživanju, umjereni igrači nemaju problema u odnosima s okolinom. Rezultati su pokazali da su osobe sklone igranju kompjuterskih igrica također sklonije prekomjernoj konzumaciji alkohola i cigareta pa i droga. |
Osnovna škola Vugrovec - Kašina |