2012-09-11 11:15:21

SVJETSKI DAN PISMENOSTI

Svjetski dan pismenosti obilježava se 8. rujna od 1967. godine, a njegovo obilježavanje pokrenuo je UNESCO s ciljem da se promovira važnost i vrijednost pismenosti kao znanja i vještina čitanja, pisanja i računanja kako bi broj nepismenih osoba bio što manji. Danas je u svijetu oko 860 milijuna osoba nepismeno (čak dvije trećine od toga su žene); 67 milijuna djece osnovnoškolske dobi ne pohađa školu, a u Hrvatskoj je 2001. godine bilo 67 777 nepismenih osoba, uglavnom iznad 60 godina starosti.

Kako bi učenici shvatili važnost i svrhu znanja i vještina koje usvajaju u školi, ali i izvan nje, školska knjižničarka, Nataša Šporčić, održala je učenicima osmih razreda predavanje i radionicu, a tema je bila Pismenost - nekad i danas naglasivši kako je pismenost proces cjeloživotnog učenja i usvajanja novih znanja i vještina.

Učenici su pod pojmom pismenosti podrazumijevali znanja i vještine čitanja i pisanja, poznavanja pravopisnih i gramatičkih pravila te razumijevanja pročitanog. Poneki nisu bili sigurni jesu li dovoljno pismeni, a koliko su pismeni pokazali su rješavajući konkretne zadatke u kojima je trebalo primijeniti vještine čitanja, pisanja, razumijevanja i logičkog zaključivanja. Rezultati su pokazali da su svi učenici stekli kakvu-takvu osnovnu pismenost koju trebaju obogaćivati i nadograđivati novim znanjima i vještinama.


Osnovna škola Vladimira Vidrića Kutina