Profesorica Maja Tomičić Marušić napisala je tekst u kojemu je opisala aktivnosti provedene s učenicima:
Već drugu godinu su učenici naše Škole uključeni u eTwinning projekt Pet koraka do istine. Projekt se provodi u sklopu nastave Informatike, a ciljevi su:
- odgovorno, moralno i sigurno korištenje informacijske i komunikacijske tehnologije
- učinkovito komuniciranje i suradnja u digitalnome okružju
- informirano i kritičko vrednovanje i odabir tehnologija i korištenje tehnologijom primjerenom svrsi
- stvaranje i uređivanje novih sadržaja te kreativno izražavanje pomoću digitalnih medija
Ove godine je projekt proveden tijekom 2. polugodišta u 6. razredima te u 8.d razredu na izvannastavnoj aktivnosti Multimedijska grupa. Obilježili smo Dan sigurnijeg interneta i Dane medijske pismenosti sljedećim aktivnostima:
Za Dan sigurnijeg interneta su učenici 6. razreda gledali video materijale o lažnom predstavljanju na internetu i elektroničkom nasilju i izrađivali postere ili Powtoon animacije sa savjetima za sigurniji internet. Odabrane animacije su objavljene i na Twinspaceu – zajedničkom web mjestu projekta u sklopu eTwinning platforme.
Drugi važan dio projekta je digitalni časopis na čijoj su izradi radili učenici iz 15 škola iz cijele Hrvatske i šire (ove godine se projekt proširio i izvan granica Hrvatske budući da se uključila i jedna škola iz Šida). Časopis obuhvaća razne teme povezane sa sigurnim i odgovornim korištenjem interneta, a sadrži i zabavne stranice, opet tematski povezane s internetom, društvenim mrežama, videoigrama… Naši šestaši su se vrijedno uključili i dali svoj doprinos u obliku članaka, križaljki, recenzija videoigara i šaljivih slika. Cijeli časopis možete prelistati na adresi https://issuu.com/tennis2/docs/_asopis_pet_koraka_do_istine
6.d razred je također sudjelovao u video sastanku s učenicima 4. razreda OŠ Mahično (okolica Karlovca). Osim predstavljanja i upoznavanja, teme sastanka su bile povezane s medijskom pismenošću. Učenici OŠ Mahično su obradili temu utjecaja videoigara na učenje i zdravlje, te su nam predstavili svoje radove, a učenici 6.d su održali prezentaciju o clickbait novinarstvu. Na kraju su učenici zajednički odigrali kviz u kojem su ponovili naučeno.
Videokonferencija u 6.d
Što se tiče 8.d razreda, s obzirom da smo se ove školske godine na izvannastavnoj aktivnosti Multimedijska grupa bavili obradom zvuka, odlučili smo za potrebe projekta napraviti radio emisiju – pogađate, tema je bila povezana sa sigurnošću na internetu i odgovornim korištenjem društvenih mreža. U radio emisiji smo predstavili Centar za sigurniji internet, snimili reklamu za antivirusni softver te anketirali učenike o njihovim iskustvima korištenja društvenih mreža. Radio emisiju možete poslušati ovdje: https://carnet-my.sharepoint.com/:u:/g/personal/maja_tomicic-marusic_skole_hr/Ef7z1fmYwutEpzXOuB1BgX0B27wW8ZpxwjGdnfeCaZt4IQ?e=UYZU0G
Vrijedno uredništvo radio emisije - polaznice INA Multimedijska grupa: Vita Knežević, Marija Blečić, Elena Lenac i Nikolina Rubeša
Rad na ovom projektu i suradnja s učenicima i nastavnicima iz drugih škola nam je bio vrijedno i lijepo iskustvo, te se nadamo da ćemo i ubuduće imati prilike sudjelovati u sličnim projektima.
Projekt je prijavljen i za Nacionalnu oznaku kvalitete.