2023-10-13 14:36:28

Ekogrupa na terenu!

Ekogrupa pod vodstvom učiteljice Nele Sikirice je ovaj utorak, 10.listopada, posjetila izletište Jadro-park koje je nedavno otvorilo svoja vrata posjetiteljima te donijelo mnoštvo novih, edukativnih i zabavnih sadržaja. 
Park izletište Jadro je dijelom smješten na posebnom ihtiološkom rezervatu te je pogodan za podučavanje, učenje, istraživanje ali i rekreaciju. Uvedeni su sadržaju kojima se predstavlja prirodna i povijesna baština ovog područja s posebnim naglaskom na proučavanje mekousne pastrve. 
Kako su učenici sedmih razreda uključeni u Ekogrupu proveli dan na biseru ovog područja, možete vidjeti pod OPŠIRNIJE. 

Tekst i slike Nela Sikirica i Branka Grbeša

Odmah pri dolasku u Jadro izletište dočekali su nas ljubazni edukatori i vodiči te smo najprije odgledali edukativni film o prirodnom, povijesnom i kulturnom značenju ovog područja. Tu smo se upoznali s mekousnom pastrvom, saznali koliko je posebna, koja su joj obilježja i sl. Edukatori su nas upoznali i s mrjestilištem ove endemske vrste u cilju obnove zdrave populacije i sprječavanja daljnjeg izumiranja i ugroženosti. 

     

Nakon ogledanog filma prošetali smo se parkom te kroz poučnu stazu koja sadrži deset platformi znanja imali priliku vidjeti sve ono što smo odgledali u filmu: ihtiološki rezervat, vegetacija, arhitektura, životinjski svijet, industrija u Solinu, izvor Jadra, antički  i starohrvatski Solin i dr. 
Nakon odrađene nastave učenici su imali slobodno vrijeme, a nakon toga radionicu gdje su učenici proveli terensko istraživanje.

     

Edukatori i učiteljica Nela su s njima ponovili dijelove biljke te naučili osnovna obilježja životinjskih vrsta koje obitavaju u i oko Jadra. Za kraj su još terenskim istraživanjem utvrdili temperu vode i tla, brzinu vode, udio klora u njoj i broj jedinki biljnog i životinjskog svijeta koje obitavaju na uzetim uzorcima.

    

Kroz ovaj kratak izlet naša Ekogrupa imala je jedinstvenu priliku povezati sadržaje biologije, kemije, povijesti i geografije s realnom stvarnošću dokazujući još jednom da je ovakav tip učenja u kombinaciji s boravkom u prirodi najbolji za sve sudionike odgojno-obrazovnog procesa. 

     

Nakon što su se dojmovi s izleta slegli, učenici 7.b su naučeno prenijeli na pano ali ovaj puta na engleskom jeziku. Tako su dodatno povezali nastavne sadržaje iz biologije i proširili svoj vokabular i znanje iz engleskog jezika. Zajedno sa učiteljicom nabrojali su dijelove biljke i opisali njihove funkcije te izdvojili najvažnije informacije o mekousnoj pastrvi Solinki. 

   

         

 


Osnovna škola Žnjan-Pazdigrad