2024-03-27 19:55:21

Eratostenov eksperiment (pokus)

Učenici sedmih i osmih razreda sudjelovali su u poznatome Eratostenovom eksperimentu 19. ožujka. Eksperiment se izvodi u sklopu Inspiring Science Education (ISE) projekta, a cilj je popularizacija znanosti i prirodoslovnih predmeta korištenjem postojećih e-learning resursa. Aktivnosti vezane uz ISE projekt u Hrvatskoj koordinira Hrvatska akademska i istraživačka mreža (CARNet).

Eratosten je starogrčki matematičar, geograf, putopisac i astronom. Napisao je mnogobrojne radove iz geografije, astronomije, matematike, filozofije, književnosti i etike. Smatra se utemeljiteljem geografije. Uz njega se vežu mnoga otkrića: izradio je kartu ekumene sa sedam meridijana i paralela, približno je točno odredio nagib ekliptike prema nebeskom ekvatoru, duljinu dana i trajanje godine. Pronašao je postupak za određivanje prostih brojeva. Njegov je veliki uspjeh približno točno izmjeren opseg Zemlje. Suvremena mjerenja pokazuju da je opseg Zemlje po meridijanu 40 008 km, a Eratosten je izmjerio 39 600 km.

Naša se škola pridružila provođenju navedenoga eksperimenta. To je svjetski eksperiment u kojem se mjeri opseg Zemlje po meridijanu, kada Sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom, a za koji su potrebni samo štap i sunčeva sjena.

Eksperiment je u našoj školi proveden 19. ožujka 2024. godine. Na mrežnoj stranici https://www.gps-coordinates.net/ pronašli smo geografski položaj Osnovne škole Zorke Sever (45.565826 N, 16.628754 E). Vrijeme je bilo oblačno te su učenici pristupili mjerenju tek kada se pojavilo Sunce, oko 13 sati. Izvršili su nekoliko mjerenja. Lokalno podne (12:01:14) odredili su pomoću web-based aplikacije NOAA Solar Calculator. Za provedbu mjerenja korišten je štap duljine jednog metra. Tijekom mjerenja učenici su postavili štap na školsko dvorište, a prema Suncu su bili okrenuti leđima. U razmaku od nekoliko minuta provedeno je više mjerenja duljine sjene koju je štap bacao. Izračunali su da je prosječna duljina sjene 109 cm. Kako bi izračunali kut upada Sunčevih zraka, učenici su koristili Geogebru, alat za dinamičku geometriju. Konstruirali su pravokutni trokut koji čine štap i njegova sjena te su očitali kut pod kojim Sunčeve zrake padaju na štap. Očitali su kut upada Sunčevih zraka od 47.47°. Udaljenost između naše škole i zamišljene škole na istom meridijanu na ekvatoru u državi Kongo su izračunali  pomoću Google Eartha. Ustanovili su da je udaljenost naše škole i zamišljene škole na ekvatoru 5 047.95 km. Nakon računanja opseg je iznosio 38 290.29 km, a izračunali su ga prema formuli 360° : kut upada sunčevih zraka = opseg Zemlje:udaljenost naše škole od ekvatora.


Osnovna škola Zorke Sever