2021-02-23 08:03:23

Dani hrvatskoga jezika u našoj matičnoj školi

Materinski je jezik izrazito bitan element svake povijesno-kulturne baštine, pa tako i one naše – hrvatske.

Ipak, s vremena na vrijeme, mlađe i starije generacije valja podsjetiti na važnost njegovanja vlastitoga jezika, ali i na povijesne događaje koji predstavljaju itekakav temelj suvremenom obilježavanju Međunarodnoga dana materinskoga jezika.

Kako je sve krenulo? Slijedi kratak prikaz.

Mjesec hrvatskoga jezika obilježava se od 21. veljače do 17. ožujka:

21. veljače – Međunarodni dan materinskoga jezika 22. veljače – Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva 22. veljače 1483. – tiskan je Misal po zakonu rimskoga dvora (prva hrvatska knjiga) 14. ožujka 1835. – objavljena je Horvatska domovina Antuna Mihanovića 17. ožujka 1967. – objavljena je Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika

 

Međunarodni dan materinskog jezika (21. veljače) uzet je kao početak Mjeseca hrvatskoga jezika, a završetak je 17. ožujka (na dan objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika iz 1967. godine). Hrvatski je sabor 1997. godine utemeljio Dane hrvatskoga jezika koji traju od 11. do 17. ožujka. Mjesec hrvatskoga jezika zaokružuje jedinstvenu priču o materinskom (hrvatskom) jeziku – jeziku naše pismenosti i kulture te ono najvažnije - našega identiteta.

Spomenutom se manifestacijom želi istaknuti važnost očuvanja materinskog jezika, svih njegovih narječja te pobliže upoznati našu populaciju s bogatom hrvatskom jezičnom baštinom bez koje danas hrvatski jezik ne bi bio ono što jest – jedinstven i zanimljiv.

Stoga smo i u našim školskim hodnicima odlučili obilježiti spomenute dane. Učenici 7. i 8 razreda, zajedno sa svojom učiteljicom Mateom Stanić, izradili su plakate na kojima se nalaze vrlo zanimljivi, ali praktični jezični savjeti za svakodnevnu uporabu. Uz jezične savjete, djelatnici i učenici škole imaju priliku pročitati i jednu domoljubnu lirsku pjesmu Petra Preradovića te provjeriti vlastito znanje glagoljičke azbuke na primjeru imena učenika iz 7. a razreda (Pogodi tko).

 

I ne zaboravite: „Svaki čovjek umire u jeziku u kojem se rodio i odgojio.“ (Fran Mažuranić)



Osnovna škola Zorke Sever