2012-10-29 16:10:44

Noć uoči blagdana Svih svetih ili koliko smo svjesni postojanja drugih kultura

Ovaj tjedan kršćani u svijetu slave blagdan Svih svetih, 1. studenog i svi su vjerojatno već kupili svijeće, lampione i cvijeće koje će taj dan odnijeti na grobove svojih najmilijih, koje će pak pažljivo očistiti i urediti danima ranije kako bi bili spremni za taj poseban dan.

Sjećam se kako sam kao dijete večer uoči Svisvetih običavala s majkom, kasnije s prijateljima, prošetati grobljem na kojem su već gorile svijeće i lampioni i kako bismo zastajale kod počivališta manje i više mi poznatih predaka prisjećajući se istih kroz neke priče i anegdote koje su  povezivale naše i te ugasle živote.

Taj čin prisjećanja na preminule pretke i paljenje svijetala na mjestima njihovih posljednih počivališta, nešto je što nas povezuje još sa starim Keltima. Nekada davno, navedeni Kelti bi se, po završetku žetve i dolaskom sve hladnijeg vremena, okupljali na mjestima od posebnog značenja; palili li bi baklje i krijesove u znak zahvalnosti i prisjećali se svojih predaka kroz pjesmu i ples i nosili maske koje su strašile zlo. Bio je to blagdan Samhain (čit. seo-uin). Izrađivali su posebne svijetiljke, lampione od izdubljene repe. Kasnije, dolaskom kršćanstva, običaj ne iščezava, već biva usvojen od strane kršćanske crkve pod nazivom All Hallows Eve (Večer uoći Svih Svetih) s gotovo istim simbolima: svjetlom vatre i sjećanjem na pretke. S vremenom, naziv blagdana se mijenja, ali ideja i simbolika ostaju isti. Tako je All Hallows Eve prvo postao Hallows Eve (Večer Svetih), a na poslijetku Halloween. Tako se dandanas u Irskoj, Škotskoj, Engleskoj i Walesu Halloween slavi kao Večer uoči blagdana Svih Svetih, kada ljudi, ne tako različito od nas, donose cvijeće i svijeće na očišćene grobove svojih najdražih i idu na večernje mise.

Velika promjena u slavljenju samog blagdana dogodila se njegovom sekularizacijom, posvjetovljenjem, koji je proizašao iz SAD-a. Naime, brojni useljenici u SAD sa sobom su donijeli i svoje običaje. Tako su brojni Irci, Englezi, Škoti donijeli sa sobom Halloween. S vremenom razlike između izvornog blagdana i američke verzije postaju sve evidentnije. Prvo u nedostatku repe za izradu lampiona, koriste se bundeve, a poslije se i sve više odstupa od povezanosti blagdana s bilo kojom religijom. Naime, budući su SAD multikulturalna zemlja koju svojim domom nazivaju ljudi čija su porijekla iz svih krajeva svijeta, američkom Halloweenu se dogodilo to da je potpuno posvjetovljen, sekulariziran, kako bi u njemu uživali svi građani te ogromne zemlje bez obzira na porijeklo i vjersku pripadnost. U tom procesu izgubio je nešto od simbolike All Hallows Eve-a, a oživio nešto još iz doba Samhaina. Strašne maske koje su tjerale zlo i svjetlost vatre kao simbole dobrog.

Ova kratka povijesna lekcija ima dvije svrhe.

Kao prvo, ukazati na činjenicu da Halloween ima veze s vješticama, vampirima i vukodlacima otprilike koliko to ima i Pokladni Utorak. Suma sumarum, vrlo male.

Kao drugo, ovdje se radi o kulturi i povijesti zemalja engleskog govornog područja. Engleski jezik osnovni je dio nastave stranog jezika od samog početka školovanja. Jedan od sastavnih dijelova kurikula nastave engleskog kao stranog jezika je i kultura zemalja engleskog govornog područja, a u kulturu se ubrajaju i blagdani.

Iz navedenih razloga, mi, učitelji engleskog jezika OŠ Zrinskih Nuštar, i ove godine odlučili smo pratiti svoj nastavni kurikul i u suradnji s našim učenicima napraviti prikaz povijesnog razvoja gore opisanog blagdana koji možete vidjeti ovaj tjedan u glavnom holu naše škole. Osobito želim pohvaliti učenike koji su još jednom pokazali svoju neograničenu kreativnost i imaginaciju koja me ne prestaje oduševljavati.

 

Marinela Ivić, prof.


Osnovna škola Zrinskih Nuštar