2008-01-26 00:00:00
PRENOSIMO: Vjesnik - on line - Teme dana Mirela Lilek
ŠKOLA PO MJERI I POTREBAMA GOSPODARSTVA
Kako je od škole pred zatvaranjem nastala škola koja producira kadar Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Petak, 25. siječnja 2008.
Škola po mjeri i potrebama gospodarstva
Kako je od škole pred zatvaranjem nastala škola koja producira kadar Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Oni školuju gotovo sve: od kuhara i konobara, vodoinstalatera, automehaničara, instalatera grijanja i klimatizacije, preko tehničara za računalstvo, mesara, zidara, tesara, keramičara, cvjećara, voćara, vinara, poljoprivrednih gospodarstvenika, vodoinstalatera, pčelara, proizvođača mlijeka, pa do gimnazijalaca. Pitanje je samo koje godine.
Srednja škola Bartola Kašića u Grubišnom Polju svake godine upisuje učenike u druga zanimanja, jer planira upis onih programa za čijim kadrom Bjelovarsko-bilogorska županija iskaže potrebu. Kapacitete i zanimanja škola dogovara s gospodarstvenicima, Gradom, Županijom i Zavodom za zapošljavanje.
Prije nepune četiri godine škola je imala 190 učenika, tri programa, sedam zanimanja i 22 nastavnika. Do ove školske godine su brojke drastično porasle: imaju 280 učenika, pet programa, čak 17 zanimanja i 53 nastavnika. Zbog naglog rasta, školu su u Ministarstvu znanosti prepoznali kao jednu od rijetkih u Hrvatskoj koja je u kratko vrijeme od škole pred zatvaranjem postala škola-primjer ostalima zbog načina upisa učenika i suradnje s privredom. K tome je riječ i o školi na području posebne državne skrbi.
»Shvatili smo da je škola tržište, konkurentna ustanova koja nudi gospodarstvu isključivo ono što mu treba«, objašnjava ravnatelj Jozo Matošević.
Razvoj škole počeo je nakon što su analizirali potrebe osmoškolaca toga kraja, a potom i stručnjake na Zavodu za zapošljavanje. Danas pokrivaju zaposliva zanimanja iz područja elektrotehnike, strojarstva, prehrane, ugostiteljstva, građevinarstva i poljoprivrede. Najveće zanimanje ove godine učenici su pokazali za tehničara za računalstvo.
»Gospodarstvo županije je još uvijek u lošem stanju, mladi odlaze, no ponosni smo na naše gimnazijalce, jer ih 95 posto upisuje fakultete«, kaže gradonačelnik Grubišnog Polja Zlatko Mađeruh.
Problem je što se nakon završenog fakulteta nemaju kamo vratiti. Grubišno Polje ima oko 3500 stanovnika (s okolicom oko 7000), a nezaposleno je 860 ljudi. Najveći pokretač proizvodnje je Mljekarska industrija Zdenka, u kojoj učenici imaju praktičnu nastavu. Zbog čitave situacije, gradonačelnik vjeruje da obrazovanje ima ključnu ulogu, a srednja škola u Grubišnom Polju postala je svojevrsni gospodarski subjekt.
Veći problem od učenika-putnika je pronalazak nastavnika. »Koga može privući Grubišno Polje ako nije iz Grubišnog polja«, retorički pita ravnatelj škole. Od 53 nastavnika, polovica od radnog mjesta u Grubišnom Polju do kuće putuje između 20 i 40 kilometara. Dolaze iz Bjelovara, Virovitice, Daruvara, Garešnice, nabraja nam profesorica prehrambene grupe predmeta Ružica Bobičić, a nekolicini je omogućen smještaj u "školskim stanovima". Ipak, za razliku od prosjeka županije u kojoj je oko 11 posto nastave nestručno zaposleno, u Bartolu Kašiću je nastava zastupljena stručno s više od 90 posto.
Zbog sve većeg interesa učenika iz okolnih mjesta za upis u Srednju školu Bartola Kašića, ravnatelj planira otvoriti učenički dom.
»Iznimno smo zadovoljni svime što je škola napravila vještim vođenjem škole, ali i podrškom županije kao osnivača. To je prava rijetkost«, komentira državni tajnik za srednje školstvo Želimir Janjić.
Mirela Lilek
|