2016-05-04 19:43:00

Stručno usvršavanje nastavnika

Stručno usavršavanje nastavnika

EDUKACIJA NASTAVNIKA

o Prijedlogu Nacionalnog kurikuluma za strukovno obrazovanje

Dana 4. svibnja 2016. godine u Srednjoj školi Bartola Kašića Grubišno Polje, zalaganjem našeg ravnatelja, održano je stručno usavršavanje nastavnika na temu Cjelovita kurikularna reforma. Edukacija naših nastavnika upriličio je naš ravnateljem u dogovoru s ravnateljem Turističko-ugostiteljske i prehrambene škole Bjelovar, Daliborom Vukalovićem.

Cilj edukacije je bio upoznati nastavnike sa stručnim usavršavanjem ravnatelja srednjih škola i učeničkih domova Republike Hrvatske na seminaru u Zadru. Ishodi edukacije su aktivna priprema i sudjelovanje stručnih aktiva i pojedinih nastavnika u javnoj raspravi.

Ravnatelj  Vukalović nastojao je svojim predavanjem upoznati prisutne s planiranim promjenama  Nacionalnog kurikuluma za strukovno obrazovanje.  Istaknuo je da bi općeobrazovni program  bio jednak  u svim zanimanjima. Jedan od ciljeva promjene dosadašnjeg Kurikuluma je da se učenicima omogući lakša prohodnost između pojedinih sektora zanimanja.  Često većina učenika nije  svjesna težine pitanja izbora zanimanja te se tijekom školovanja predomisle i promijene svoje interese, požele završiti neko drugo zanimanje, ali cijeli postupak prelaska u drugu školu i polaganja razlikovnih ispita ih usporava. To  iziskuje dosta vremena kako učenika tako i nastavnika te je jedan od razloga zašto učenici ostaju u zanimanju koje su upisali i koje im je nezanimljivo. Učenici su zato postali  nezainteresirani za određeno zanimanje i škola im postaje teret.  Novim Kurikulumom  bi se nastojala omogućiti lakša prohodnost između zanimanja i učenici bi mogli izabrati ono što im najbolje odgovara te tako izaberu što žele raditi. Nastava bi se usmjerila na ishode učenja  koje učenik treba savladati, a nastavnicima bi se ostavila mogućnost izbora metoda rada. Važno je da učenik nauči vještine koje su mu potrebne na tržištu rada.

Ravnatelj Vukelić je istaknuo i zanimljivu činjenicu da bi se satnica umjesto dosadašnjeg temeljenja na tjednoj bazi usmjerila na godišnju bazu. To bi omogućilo nastavnicima da si po potrebi pojedinog predmeta organiziraju nastavu. Kao primjer naveo je poljoprivredu gdje se pojedini predmet uči kroz cijelu godinu, a proces vezan za određenu akciju, primjerice sadnju neke kulture, traje tjedan dana.  Dosadašnjim načinom rada učenici nisu mogli promatrati i doživljavati pojedine procese u cijelosti, nego samo pojedine faze. Novi Kurikulum bi omogućio nastavnicima da, ako je potrebno, svoje sate rasporede po potrebama učenika kako bi  potrebna znanja i vještine stekli na najbolji mogući način.  Škole bi same odredile ritam realizacije.

Ukratko,  značajno je da bi se promjenom Kurikuluma učenje usmjerilo na učenje za život, a ne učenje za ispite. Cilj je osposobiti učenike za tržište rada, da izađu s kvalifikacijama iz škole.

Svi prisutni su zainteresirano slušali predavanje i aktivno sudjelovali postavljajući pitanja. Dobili su odgovore te tako s novim saznanjima i iščekivanjima konačne odluke prate promjene dosadašnjeg odgojno-obrazovnog sustava.

Grubišno Polje, 5. svibnja 2016.                                                                

                                                                  Ivana Tadić Novalić, prof.


Srednja škola Bartola Kašića Grubišno Polje