2024-12-17 19:18:06

U Vitturiju predstavljena restaurirana slika "Ilica" Ljube Babića

U dvorcu Vitturiju u Kaštel Lukšiću predstavljena je danas restaurirana slika istaknutog hrvatskog umjetnika Ljube Babića pod nazivom Ilica. Riječ je o slici staroj sto godina koja se dugi niz godina nalazila u Srednjoj školi Braća Radić u Kaštelima.

 

Slika Ilica prikazuje glavnu zagrebačku ulicu Ilicu. Naslikana je u tehnici ulja na platnu uokvirena u jednostavni pozlaćeni okvir. Kao pouzdana godina nastanka ovog djela uzima se 1924. godina zbog povijesne činjenice da je zgrada banke započeta s gradnjom 1924. g., iza koje je promijenjen izgled tog dijela Ilice, i podatak da je zagrebački tramvaj M-24 prvi put obojan plavom bojom prikazan na slici. Autor Ljubo Babić bio je intelektualac europskih razmjera koji je snažno obilježio hrvatsku kulturu prve polovice i sve do sedamdesetih godina 20. stoljeća. Bavio se raznim likovnim disciplinama (slikar, ilustrator, grafičar), pisao je mnogo (povjesničar umjetnosti, likovni kritičar, književnik), opremao je mnoge umjetničke i književne edicije (posebno izdanja Matice hrvatske), bavio se pedagoškim radom, kazališnim inscenacijama i kostimografijom, osnivač je likovnih ustanova, bio je vrsni predavač i promicatelj likovne kulture.

Čekajući da se otkrije njenog autora Ljubu Babića, visjela je na školskom zidu u uredu ravnatelja. Javnosti je otkrivena prije deset godina kada je inicijativu za njezinu restauraciju pokrenuo umirovljeni muzejski pedagoga Mario Klaić. Mario Klaić predstavio je prisutnima djelo i autora naglasivši njegov značaj za hrvatsku kulturnu baštinu.

 Ovu sliku predstavili smo prije deset godina kada je bila nerestaurirana i kada se otkrilo njezino podrijetlo, odnosno njezinog autora Ljubu Babića, istaknutog hrvatskog kulturnog djelatnika i umjetnika koji je obilježio gotovo čitavo 20. stoljeće svojim djelovanjem. Začetnik je brojnik institucija i bio je jako utjecajna osoba koja je ostavila traga u čitavom 20. stoljeću za hrvatsku kulturnu baštinu. Sada predstavljamo sliku restauriranu nakon deset godina i cilj nam je da slika nađe svoje mjesto i vrati se ponovno u školu i da tamo bude prezentirana, muzejski izložena i čuvana, a da je djeca mogu pratiti svaki dan i vidjeti da ona ne stoji samo u muzeju, nego da živi sa publikom, odnosno učenicima – naglasio je Mario Klaić.

- Zadovoljstvo mi je da krajem godine imamo priliku u Muzeju grada Kaštela prezentirati restauriranu sliku Ljube Babića Ilica koja je nastala prije sto godina. Prvenstveno bih istaknuo u ovoj priči našeg umirovljenog muzejskog pedagoga Maria Klaića koji je uočio tu sliku u školi u uredu ravnatelja i pokrenuo inicijativu da se ona restaurira. Prije par godina imali smo muzejske radionice i projekte vezane za tu sliku i sada je zahvaljujući Gradu Kaštela i natječaju Odjela za društvene djelatnosti slika restaurirana i sada ju trebamo smjestiti u školu da učenici budućih generacija imaju prilike uživati u tom vrhunskom umjetničkom djelu iz razdoblja između dva svjetska rata kada je stasavala generacija poznatih slikara, a među njima i Ljubo Babića – istaknuo je ravnatelj Muzeja Ivan Šuta.

Vrijedna slika Ilica u svojih dugih devedeset godina života doživjela je nekoliko manjih oštećenja koja je trebalo restaurirati. Čitava restauracija odvijala se u prostorima Srednje škole Braća Radić, a restauraciju su obavile voditeljica restauracije Zrinka Lujić, voditeljica i suradnica Ratka Kalilić.

- Sliku Ilica Ljube Babića restaurirali smo u prostorima Srednje škole Braća Radić koje nam je ustupila ravnateljica. Bilo nam ej zgodno i praktično jer smo stvorili uvijete za restauraciju umjetnine. Ono što je značajno za umjetninu je da su oštećenja bila na slikanom sloju i u tekstilnom nosiocu koji je saniran na način da su umetnute nove platnene zakrpe. Isto tako, rekonstruirana je sama preparacija i sami bojani sloj. Kod ove restauracije važno je istaknuti da se išlo onim da je manje-više, da smo sa minimalnim zahvatom pokušali očuvati sami integritet slike i samo htijenje slikara Ljube Babića. Kod čišćenja se pazilo da se ukloni samo prljavština i prašina s površine slike. To se radilo metodom suhog čišćenja i isto tako nije se interveniralo i uklanjalo potamnjeli lak jer je on dio slike, dio povijesti i onoga što je sam autor htio postići s njim, a to je tamni, magloviti, jutarnji dan u Zagrebu – kazale su Zrinka Lujić i Ratka Kalilić.

Ravnateljica Srednje škole Braća Radić Marija Kezele zahvalila je svima koji su došli na predstavljanje restauracije, posebno učiteljima i učenicima škole koji čuvaju i baštine kulturu, ne samo na ovaj način, nego i preko proizvoda škole, kako jestivih tako i onih za piće. Naime, posjetitelji su mogli kušati jela i pića koja su proizveli učenici škole zajedno sa svojim učiteljima. Moglo se pronaći slatkih i slanih jela te različitih pića. Predstavljen je i novi proizvod, a u pitanju je pivo u malim bocama pod nazivom „Mali odmor“.

- Radi se o prezentaciji slike Ilica Ljube Babića, predstavnika hrvatske moderne. Predstavljanje slike koja je stara točno sto godina i koja je već dugo vremena u vlasništvu Srednje Škole Braća Radić, a sada je konačno i obnovljena. Prije deset godina krenuo je taj proces, najprije predstavljanja javnosti i otkrivanja blaga kojeg imamo u školi, a ove godine kroz programe financiranja u kulturi Grada Kaštela konačno je i obnovljena. Prezentacijom slike htjeli smo pokazati da imamo sluha i za kulturnu baštinu i da je to ono što njegujemo u našoj školi. Isto tako, posjetitelji će moći vidjeti što sve njegujemo u materijalnim stvarima, a to je ono što se jede i pije. Sve što je posluženo je iz naše proizvodnje, od slanih, slatkih jela, a isto tako i pića. Imamo i vino, šampanjac, slatko desertno vino, a najnoviji proizvod koji po prvi put predstavljamo je naše pivo u malim bocama pod nazivom „Mali odmor“ – kazala je ravnateljica škole Marija Kezele.

Vijest je prenesena s: www.kastela.org

 

 


Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić