Na satovima psihologije, u 2. i 3. razredu gimnazije, u listopadu su obilježena dva tematski važna i značajna dana, oba relevantna za svaku, a osobito adolescentsku dob:
Međunarodni dan nenasilja (2. X.) i
Dan zaštite mentalnog zdravlja ( 10. X.).
Profesorica psihologije Dubravka Ujčić Lukšić pozvala je učenike da o temi nenasilja promišljaju, kao o moćnoj sili, koja ima snagu mijenjati i osnaživati živote onih koji iskušavaju dobre i osnažujuće odnose. Tek s promišljanjem o bolnom iskustvu nasilja i njegovim neželjenim posljedicama koje mogu dugo odjekivati u sjećanju žrtve, uočava se dragocjenost obične, dobre, ugodne komunikacije.
Zapravo, svaka komunikacija u kojoj smo uvaženi kao sugovornici neovisno o temi i emociji, izgrađuje nas. Na neki nam je način - dar.
Dan zaštite mentalnog zdravlja učenici su obilježili anonimnim dijeljenjem papirića na koje su upisali vlastite stresore koji ih uznemiravaju u nekoj većoj ili manjoj mjeri. Prokomentirali su u grupama načine nošenja sa svakodnevicom, te imali prilike usporediti koliko su njihove brige samo njihove, a koliko tipične za njihovu dob. Kao način zaštite mentalnog zdravlja naglašena je važnost bdijenja nad
vlastitim samoporažavajućim mislima, koje imaju tendenciju izobličiti realnost i obesmisliti trud, te njegovanje odgovornosti prema obavezama i vremenu.
Stručna suradnica psihologinja
Dubravka Ujčić Lukšić, prof.