2015-11-04 20:16:23

Savudrija- Ljetna škola mira

 

 

 

Barbara Brženda, Martina Černeka, Katarina Muzica - 2. g

Ela Mandalenić, Leana Vratović, Anna Ipša, Tea Jakobović, Dea Belasić, Martina Jakac, Darian Ušić-Čeh, Jakov Ivančić - 3.g

Monika Greblo, Karla Vivoda, Alisa Fabris, Eric Andreas Vivida, Elvin Jerman, Marin Zorko, Michele Benčić - 4.g

Nakon završetka nastavne godine, s početkom ljeta, došlo je vrijeme i za toliko očekivanu „Savudriju“ ili službeno „Ljetnu školu mira Savudrija 2015.“ 

Savudrija, Ljetna škola mira

U Ljetnoj školi mira sudjelovali su: Barbara Brženda, Martina Černeka i Katarina Muzica iz 2. g; Ela Mandalenić, Leana Vratović, Anna Ipša, Tea Jakobović, Dea Belasić, Martina Jakac, darian Ušić-Čeh, Jakov Ivančić iz 3. g te maturanti Monika Greblo, Karla Vivoda, Alisa Fabris, Eric Andreas Vivida, Elvin Jerman, Marin Zorko, Michele Benčić.

 

Nakon završetka nastavne godine, s početkom ljeta, došlo je vrijeme i za toliko očekivanu „Savudriju“ ili službeno „Ljetnu školu mira Savudrija 2015.“ Nama učenicima 4. g, točnije Micheleu , Ericu Andreasu, Elvinu, Marinu, Karli, Moniki i Alisi te učeniku 3. g  Jakovu prvi tjedan u srpnju bio je rezerviran za nezaboravni provod u kampu „Veli Jože“, nova znanja, nova poznanstva, kupanje.

Prvoga su nas dana dočekale simpatične voditeljice i smjestile nas u drvene kućice u kojima smo sedam dana živjeli sa svojim vršnjacima iz Labina, Opatije, Varaždina,  Čakovca i Vukovara. Svako je jutro započelo zanimljivim predavanjima o antifašizmu i njegovoj važnosti u povijesti i danas. Radionice su bile poučne i nisu trajale predugo pa nije bilo teško odvojiti nekoliko sati dnevno za sudjelovanje u njima.

U poslijepodnevnim satima uživali smo u bistrom savudrijskom moru, odbojci na pijesku, badmintonu ili jednostavno odmaranju.

U buzetsku stvarnost vratili smo se prezadovoljni i puni dojmova, umorni od malo spavanja i puno plivanja, bogatiji za dvadesetak novih prijatelja, a prateći zanimljiva predavanja  i  sudjelujući u radu radionica, puno smo naučili.

 

                                                                           Alisa Fabris, 4. g

Predavanja je otvorio profesor Igor Jovanović temom „Antifašizam i antifašistička borba u Istri i Hrvatskoj do kraja 2. svjetskog rata.“ Ovo predavanje bilo mi je jedno od zanimljivijih jer su se mnogi polaznici škole uključivali u raspravu i debatirali s profesorom o brojnim činjenicama koje se odnose na fašiste i antifašiste.

Drugoga dana slijedilo je predavanje gospodina Olega Mandića čija nas je teška životna priča sve potresla. Naime, gospodiin Mandić je sa svega jedanaest godina završio u nekoliko koncentracionih logora, a na kraju i u Auschwitzu. Govoreći nam o suživotu u Auschwitzu, gospodin Mandić objasnio je kako su u takvom okruženju ponašanja i etičke vrijednosti drugačije jer je glavni cilj preživjeti do sutra. Oleg Mandić bio je posljednja osoba koja je izašla iz Auschwitza. Vratio se u Hrvatsku gdje je proživio sretan i ispunjen život, a danas održava mnogobrojna predavanja o tom teškom razdoblju svog života. Potom je uslijedilo predavanje Sandija Bagarića koji je na vrlo zanimljiv način opisivao fašizam i antifašizam u današnjem diskursu i na drugačiji nam način približio prošlost.

O antifašizmu i suživotu različitih naroda u Istri u to ratno i poratno doba govorio nam je i Pino Degrassi.Gospodin Drago Kraljević uz stručnu prezentaciju pojasnio nam je pojmove esuli  i optanti. Budući da sam na gotovo sva predavanje dolazila s već nekim znanjem o navedenoj temi, ovo je bilo prvo predavanje čija mi je tema bila nepoznata , no saznala sam puno zanimljivih činjenica o izbjeglicama nakon 2. svjetskog rata.

Zadnje predavanje održao nam je simpatični gospodin Žarko Berić koji nam je na drugačiji način govorio o ljudskom dostojanstvu i ljudskim pravima. Kroz igru shvatili smo da je ljudski život jedinstven i neponovljiv te da osuđivanje ljudi ne dovodi do mira već do sukoba.

Osim obveznog dijela, ponuđene su nam brojne kreativne i sportske radionice. Na likovnoj smo radionici od glinene mase izrađivali  ribice koje smo kasnije darovali gostima tijekom kulturno-zabavnog programa.. Organizirano je i putovanje u zloglasni logor San Sabba u Trstu gdje smo razgledali ćelije i krematorije u kojima su nekad boravili i umirali logoraši. Posjet logoru veoma me se dojmio.

Organizatori Ljetne škole mira priuštili su nam još jedno ugodno iznenađenje – omogućili su nam odlazak na teniski meč tijekom trajanja svjetskog teniskog turnira ATP u Umagu. Mnogima od nas bio je to prvi susret s profesionalnim tenisom te je užitak bio još veći.

Dan prije odlaska sudjelovali smo u kulturno-zabavnom programu pjevajući prigodne pjesme, čitali poeziju, a dvoje polaznika i ja čitali smo kolaž poruka pod nazivom „Portret polaznika“ kojima smo iskazali svoje stavove o životu i svijetu i izdvojili što nas čini sretnima i zadovoljnima.

                                                                                     Martina Černeka, 2. g

 

 

 


Srednja škola Buzet