2023-04-09 11:26:02

Naši nastavnici na edukaciji o radu s mladima s teškoćama i primjeni digitalnih tehnologija stekli korisna i primjenjiva iskustva

U sklopu Erasmus plus projekta Digital Skills 4 All, održanog u Mariboru od 20. do 24. ožujka 2023. sudjelovali smo na edukaciji te obuci nastavnika u domeni digitalnih vještina te rada s djecom i mladima s mentalnim poteškoćama.

Edukacija je započela vrlo informativnim prezentacijama dviju psihologinja Nacionalnog instituta javnog zdravlja Anje Majgana i Sanje Tkalec. Govoreći o mentalnom zdravlju mladih u Sloveniji upoznale su nas sa slikom mentalnog zdravlja mladih Slovenije, predstavile su metode rada s djecom i mladima s mentalnim poteškoćama te načine prevencije samoubojstava. S ciljem zaštite mentalnog zdravlja mladih, razvile su priručnike i digitalne aplikacije koje djeca i mladi mogu koristiti kao pomoć pri rješavanju problema s kojima se susreću u obitelji, s prijateljima i sl. Nakon opsežnih prezentacija uslijedila je rasprava te dijeljenje iskustava u praksi zemalja partnera Italije, Španjolske, Rumunjske i Hrvatske.

Tijekom sljedeća četiri dana uslijedila su tri stručna posjeta od kojih je prvi bio pri Mariborskom društvu za cerebralnu paralizu Sonček. Ondje nam je predstavljen način rada s osobama koje imaju cerebralnu paralizu kao što su uključivanje u svakodnevne aktivnosti poput izrade predmeta od različitih materijala, pomoćni rad u kuhinji i vrtu pa sve do njihovog aktivnog uključivanja na tržište rada gdje nekoliko puta mjesečno rade na radnim mjestima poput prodajnog predstavnika u trgovini automobila.

Uslijedio je posjet Zavodu Gustav Šilih. U Zavodu smo stekli sjajno iskustvo gdje smo mogli vidjeti brojne prednosti inkluzije mladih te odraslih s mentalnim poteškoćama u društvo, kako sferu rada, tako i svakodnevnog života. S djecom i mladima rade stručnjaci.

Sudjelovali smo također na radionici mentalnog opuštanja koja nam je omogućila da se upoznamo s metodama umirivanja daha. Radionica je primjenjiva na sve uzraste te idealno sredstvo rada s učenicima. Aktivnosti radionice idealne su za sat razrednika, ali i u situacijama gdje je prisutna visoka doza stresa. Sigurno će povoljno djelovati na naše učenike.

Posljednji stručni posjet bio je posjet Centru Šteker (Društvo Indijanez). Indijanez je neprofitna organizacija koja se bavi projektima neformalnog obrazovanja i razvijanja vještina mladih koji su često nezaposleni ili imaju društvene ili fizičke poteškoće. Volonteri Indijaneza pomažu mladima uključiti se u tržište rada i integrirati se u društvo motivirajući mlade da budu aktivni u zajednici. Centar ima približno 60 stalnih korisnika kojima je na raspolaganju besplatno stručno savjetovanje. U Indijanezu smo naučili na koji je način najbolje pristupiti mladima u potrebi kako bi se oni osjećali sigurno i zaštićeno.

Edukaciju smo zaključili evaluacijom svega predstavljenog te smo podijelili iskustva iz svoje prakse. Sve države partneri sudjelovale su u kreiranju upitnika kako bi se detaljnije ispitalo stanje naših škola na području primjene digitalnih tehnologija u podučavanju djece i mladih s mentalnim poteškoćama.

Na ovoj smo edukaciji dobili izrazito vrijedno praktično znanje iz područja integracije djece i mladih s mentalnim poteškoćama te primjene digitalne tehnologije. Upoznati smo s brojnim načinima integracije mladih u društvo, obrazovni sustav te tržište rada. Stekli smo sjajna prijateljstva s državama partnerima s kojima ćemo nastaviti razmjenjivati iskustva i znanja iz ovog područja, a sve u svrhu održivosti projekta i poboljšanja kvalitete života djece i mladih s mentalnim poteškoćama.

 

Tekst: Jelena Kokot, prof.


Srednja škola Dugo Selo