2015-11-16 12:19:53

INTERLIBER

Povodom Mjeseca hrvatske knjige, na Zagrebačkom se Velesajamu i ove godine održao sajam knjiga Interliber u trajanju od 10. do 15. studenoga. Ljubitelji knjiga ponovno su mogli uživati u petom i šestom paviljonu gdje su pultovi i police bili puni knjiga različitih nakladnika, a mnoštvo ljudi   razgledavalo je, listalo i kupovalo knjige. 

Naša se škola ove godine na Interliber uputila u srijedu 11. studenoga s velikim brojem mladih čitatelja iz svih razreda različitih smjerova u pratnji knjižničarke Nikoline Ćorković te profesorica hrvatskog jezika Sandre Gabrić-Primorac i Ane Pandžić.

Na sajmu smo, osim razgledavanja knjiga, mogli prisustvovati Znanstvenom kvartu gdje smo mogli izvoditi kemijske pokuse, izrađivati fosile, izlolirati DNA iz tkiva, učiti pisati hijeroglife i još štošta korisno. Također smo mogli sudjelovati u programu Info Gamer koji je djelovao u sklopu Interlibera.

        Kao i prijašnjih godina, tako su i ove godine sajam posjetili brojni hrvatski autori kao što su Sanja Polak, Sanja Pilić, Mladen Kušec i drugi, a mi smo toga dana imali priliku upoznati Julijanu Matonović, prof. književnosti na Filozfskom fakultetu u Zagrebu koja je na Interliberu predstavljala svoju novu knjigu »Rečeno-učinjeno«.  Ona je ujedno autorica djela »One misle da smo male« koje je osvojilo brojne nagrade u Hrvatskoj, ali i u svijetu. Piše prozu za odrasle, a proslavila se knjigom »Zašto sam vam lagala« koja je u osamnaest godina prodana u 55 000 primjeraka. Priznala je da joj je puno veća odgovornost  pisati za djecu jer su ona uvijek iskrena. Njima će se djelo svidjeti ili neće, dok odrasli uvijek traže neke izgovore.

Djeca, koja su prisustvovala predstavljanju njene knjige, neprestano su imala podignute ruke i postavljala joj mnoga zanimljiva pitanja, a ona je uspjela odgovoriti na svako. Poučila nas je da su priče svuda oko nas jer svaki čovjek nosi novu priču, a mi ih samo trebamo ukrasti i potpisati ih svojim imenom.

Svoju je novu knjigu predstavila kao djelo koje govori o problemima našeg školstva, kao i o ljubavima jedne osnovnoškolke.

Na kraju predstavljanja svoje knjige složila se s jednom poslovicom da je život lijepa stvar, ali da ona više voli čitati.

        Nakon ovog lijepog upoznavanja hrvatske spisateljice, imali smo slobodno vrijeme kada smo mogli kupovati knjige, posjećivati različite radionice te uživati u činjenici da smo se odmaknuli od stvarnosti i zaronili u svijet knjiga.

Marija Grgošić, 3.ogb


Srednja škola Dugo Selo