2018-02-16 12:28:28

ERASMUS +: PRVI SUSRET UČENIKA U MADRIDU

 

Naš Erasmus + projekt: Ravnopravnost spolova: prema zakonu i u stvarnosti (GEPE - GENDER EQUALITY: FROM PRINCIPLE TO EMPOWERMENT)

Prvi susret učenika partnerskih škola u projektu „Ravnopravnost spolova – prema zakonu i u stvarnosti“ održan je u Madridu, u školi  IES Parque Aluche, od 4. do 9. veljače 2018.

Na susretu je sudjelovalo ukupno 20 učenika i 10 profesora iz Španjolske, Poljske, Italije, Francuske i Hrvatske.

Našu su školu predstavljali učenici  Marina Milošević, Nina Vidović, Matej Blažević i Daniel Ivkić te profesorice Zlata Hrženjak i Danica Crnov. 

 

 

Jesu li žene i muškarci danas uistinu ravnopravni i zašto je ovaj projekt odobren od Europske unije? Na to ćemo pitanje imati konkretniji odgovor na završetku projekta.

 

 

 Učenici  su bili podijeljeni u mješovite skupine, kako po spolu tako i po nacionalnosti. a teme su obrađivali u  nekoliko radionica. Raspravljali su o ravnopravnosti spolova u nekoliko područja: dom, škola, posao, mediji, javni život. Važno je istaknuti da su razgovarali  na engleskom jeziku.

Najzanimljivija je bila radionica suočavanje s činjenicom o medijskom iskorištavanju ženskoga  tijela u komercijalne svrhe. Primjeri s kojima su se sudionici susreli svjedočili su da se žensko tijelo nerijetko nepotrebno koristi kao dekorativni objekt za promidžbu najrazličitijih proizvoda od hrane, muške kozmetike, odjevnih predmeta , automobila i sl.

Organizirana je i debata gdje su se učenicima predstavile žene koje rade na „muškim“ poslovima. Tijekom debate potvrđeno je da u  ovih pet zemalja postoje isti ili slični stereotipi, primjerice žene su tajnice, učiteljice, medicinske sestre, rade kućne poslove…,  a muškarci se bave automobilima, bolji su u matematici, imaju pravo na aktivnosti izvan kuće (ribolov, kampiranje i sl.), rade „prljave poslove“…Naravno to su ustaljeni stereotipi,  a sve počinje već rođenjem: kupnja plave odjeće za dječake,  a ružičaste za djevojčice, podjela igračaka i dr.

Sudionici ovoga projekta neće samo utvrđivati činjenice stanja koje nas okružuje, nego će sudjelovanjem u različitim aktivnostima i rezultatima svog rada tijekom tri godine trajanja projekta,  nastojati osvijestiti problem kod svojih vršnjaka i promijeniti njihove stavove o jednakim mogućnostima za školovanje i slobodan izbor zanimanja bez predrasuda i straha od osude i podsmjeha okoline.

Jedan od takvih koraka bit će i izrada web-dokumentarca, interaktivne web stranice koja će poput video igrice voditi posjetitelja kroz različite edukativne materijale prikazane u zanimljivim i raznolikim oblicima koji će prikazivati probleme spolne ravnopravnosti u svakoj od spomenutih zemalja u pet različitih područja; dom, obrazovanje, posao, mediji i javni život. Izradu tog zahtjevnoga  alata započeli su u mješovitim skupinama u Madridu, a nastavit će svaki od timova u svojoj školi prema dogovorenim zadatcima, a nakon izrađenih i prikupljenih materijala konačno oblikovanje završit će učenici i nastavnici škole Parque Aluche.

Kad smo početkom školske godine najavili sudjelovanje Ekonomske škole Braća Radić u novom Erasmus+ projektu čija je tema ravnopravnost spolova u teoriji i primjeni, mnogi su se možda pitali je li potrebno baviti se tom tematikom u 21. stoljeću kad svi znamo da su se žene davno izborile za svoja prava i jednakost. Svi danas smatraju da su gospodarstvo,  razvoj tehnologije i digitalizacija najaktualnija područja kojima se svi trebaju baviti.

“Odnosi unutar europskih obitelji, kao i u javnom životu, duboko su tradicionalni i vrlo sporo se mijenjaju. Istraživanja su pokazala da je zadnjih godina ravnopravnost među spolovima napravila korak unazad. Sve češća je pojava i u odnosima među tinejdžerima preslikavanje konzervativnih modela ponašanja koji vode i do prihvaćanja i toleriranja nasilja nad ženama”, istaknuto je tijekom projekta koji će trajati tri godine.

Sudionici su uz radne zadatke imali i zabavne i natjecateljske aktivnosti organizirane za zajedničko druženje u slobodno vrijeme kao što je bila nezaboravna „utrka pataka“ u jezercu u obližnjem parku, šetnja Madridom slijedeći literarne putove četiriju velikih madridskih književnika, Calderona, Lope de Vege, Cervantesa i Tirsa de Moline, samostalnim istraživanjem i fotografiranjem najzanimljivijih lokacija u središtu Madrida uz pomoć svojih domaćina. Jednodnevni izlet u Toledo, stari kraljevski grad i prijestolnicu u kojoj se od 7.stoljeća do danas isprepliću tri različite kulture, muslimanska, židovska i kršćanska, poučio nas je da je suživot moguć bez obzira na različitosti, da nas one obogaćuju te da su stanovnici od najranijih vremena mudro odabirali mir unutar svojih zidina rađe nego međusobno ratovanje. Čak je i veliki El Greco čiju smo kuću posjetili, odabrao Toledo za mjesto svog stvaranja.

Sljedeći susret učenika održat će se u našoj školi od 23. do 27. travnja 2018.

Posjetite blog:

Gender Equality

 

 


Srednja strukovna škola braće Radića Đakovo