2019-12-10 12:28:37

Erasmus + projekt Gender Equality: from Principle to Empowerment

Učenici Ekonomske škole „Braća Radić“, Ivona Aščić, Marko Brekalo, Julijana Kristić i Danijela Tokalić, u pratnji nastavnica Sidonije Grubišić i Zrinke Kedačić, su od 25.11. do 29.11.2019. bili u Nimesu u Francuskoj na 5. susretu učenika u sklopu Erasmus + projekta Gender Equality: from Principle to Empowerment (Ravnopravnost spolova: od načela do provedbe).

Susret se odvijao u školi Lycee Genevieve de Gaulle Anthonioz u Milhaudu pored Nimesa. Škola je strukovna, tip instituta i edukacijskog centra za medicinsku struku. Pohađa ju oko 1500 učenika jer je jedina takva na tom području. U sklopu škole je i internat, jer ima djece koja dolaze iz dijelova iz kojih je predaleko putovati do škole svaki dan. Na školi radi oko 150 nastavnika.

Zadatak ovog sastanka je bio prirediti kratki video o (ne)ravnopravnosti spolova, pronaći podatak o broju ubijenih žena u zemlji sudionici tijekom ove godine, i prirediti neku društvenu igru. Naši učenici su sve odradili, tako da smo saznali da je u Hrvatskoj tijekom ove godine ubijeno 11 žena, što je mnogo manje nego u ostalim zemljama sudionicama projekta. Npr. u Francuskoj je ubijeno 137, u Poljskoj 150, u Španjolskoj 50 i u Italiji 92 žene. Učenici naše škole su također snimili i video koji je u konkurenciji 5 zemalja osvojio treće mjesto. Pobjedu je odnijela Španjolska.

Tijekom našeg boravka, učenici škole su nas proveli Nimesom i upoznali sa znamenitostima i poviješću grada, te smo posjetili i Montpellier gdje su učenici u grupama obilazili grad sa zadatkom da nađu 10 mjesta, kipova ili ulica koje su posvećene ženama. Zadnji dan posjeta smo prezentirali što je kroz tjedan dana učinjeno. Tako smo u mnoštvu radionica pekli kolače koje su učenici prodavali i zaradu su uplatili udruzi koja se skrbi o zlostavljanim ženama, zatim smo poslušali govor o pokretu žena za ravnopravnost i jednakost te pravo glasa, odigrali Kahoot kviz, pogledali kratku dramu i video o stereotipima i odnosu društva prema ženama i upoznali se s pravilima igre Tko će spasiti ženu?. Također smo i isprobali neke od društvenih igara koje su sudionici priredili kao zadatak mobilnosti. No nismo imali vremena probati sve. Jednostavno nije bilo dovoljno vremena za sve.

Svi učenici su dobili certifikate da su sudjelovali u mobilnosti, te mali znak pažnje škole.

Kao i kod svakog susreta učenika, rastanak nije prošao bez suza, te želje da se što prije ponovno nađu na nekom novom projektu.

 

 


Srednja strukovna škola braće Radića Đakovo