2021-02-18 15:51:31

21. VELJAČE-MEĐUNARODNI DAN MATERINSKOGA JEZIKA

Međunarodni dan materinskoga jezika utemeljila je 1999. godine Organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu pri Ujedinjenim narodima (UNESCO) s ciljem očuvanja lingivističke raznolikosti i promicanja obrazovanja na materinskom jeziku.

Prema njihovim podatcima, gotovo 43% od postojećih 6000 jezika je pod prijetnjom izumiranja u jeku globalizacije, te otprilike jedan jezik nestane svaka dva tjedna. 

Materinski jezik pojam je kojim označavamo prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji. Znanje materinskoga jezika, prema mišljenju stručnjaka, vrlo je važno pri oblikovanju mišljenja, kao i u razvoju komunikacijskih vještina i u oblikovanju svijesti i kreativnosti.

” Materinski jezik je čovjekovu duhu domovina, gdje god čovjek živio, na domaćem tlu ili u tuđini ” ( Dalibor Brozović )

Dramatičar George Bernard Shaw je izjavio da rijetko kad tako osjećamo milinu materinskog jezika kao kada nam dopre do ušiju pod tuđim nebom.

 

 

Izumiranja jezika značI gubitak velikih dijelova kulturne i intelektualne baštine. 
Na teritoriju Hrvatske u opasnosti su tri jezika - istriotski, istrorumunjski i jezik Arbanasa. Članak i karta ugroženih jezika-klikni OVDJE

Na Internetu potražite UNESCO-ov „Atlas svjetskih jezika kojima prijeti nestanak“ (linki pretražite o kojim se jezicima radi. 

Budući da 21. veljače započinje Mjesec hrvatskoga jezika i traje do 17. ožujka, mjeseca u kojemu su Dani hrvatskoga jezika ( proglasio Hrvatski sabor ,1997. ), objavljivat ćemo različite sadržaje i  zanimljivosti o hrvatskom književnom jeziku te provesti i neke aktivnosti

 


Srednja strukovna škola braće Radića Đakovo