2018-10-02 09:59:00

Čari juga u očima ekonomskih prosvjetara

21. rujna 2018. | Petak, blagdan svetog Mateja i dan Ekonomske škole. Pomislili biste, idealan dan za produženi vikend. E, pa i mi smo ga produžili, ali na svoj način, posjetom našim južnim, turističkim destinacijama.

U petak, rano ujutro, još sneni, ali u veselom duhu zaputili smo se na prvo dvodnevno putovanje povodom dana škole u organizaciji F-toursa. Kako sam tek ove školske godine započela s radom u Ekonomskoj školi, odlučila sam prihvatiti poziv i upoznati kolektiv naše škole i ljepote Dalmacije. Sasvim dovoljno razloga, zar ne?

     

Vožnja autoputom je iznimno brzo prošla u priči i opuštanju profesora uz glazbene hitove u autobusu. Došavši u Ston, za oko su nam zapele stonske zidine koje su s razlogom jedan od najvećih srednjovjekovnih fortifikacijsko-urbanističkih pothvata. U ukupnoj dužini od 5,5 km, povezuju Ston i Mali Ston. Posjetili smo nadaleko poznatu solanu još iz rimskog doba, dva tisućljeća prije Krista. Imponira znati da takvo što postoji i u Lijepoj našoj. Opustili smo se u centru Stona uz kavicu dok su neki pak, kušali poznate stonske kamenice.

Zavojitom, ali krajobrazno lijepom vožnjom po Pelješcu uživali smo u pogledu na slikovite vinograde, naše prostrano more i na predio Orebića. Brod nas je čekao u Orebiću te smo jedva dočekali sjesti u njega s pogledom na Korčulu, sunce i more.

Naša vožnja nije dugo trajala te nas je na Korčuli dočekala njihova domaća žena, naša vodička. Uputila nas je u restoran na otoku gdje smo se malo odmorili i ručali. Draga ženica koja smatra da Korčulani i ne vole baš puno raditi. Ali tko im može zamjeriti, zar nije grijeh ne uživati u bogomdanim uvjetima kakve nudi takav otok? 

Kamenoklesarstvo koje prevladava na ovom otoku uz gotičke ukrase čini Korčulu tako posebnom. U Stari Grad se može ući kroz Kopnena vrata s južne strane i Morska vrata sa zapadne strane. Saznali smo da se unutar Grada nalazi 9 crkava. Vidjeli smo i kuću obitelji Polo, za koju se vjeruje da je u njoj rođen poznati trgovac, svjetski putnik i putopisac Marko Polo.

Katedrala sv. Marka, Opatska palača, palača Gabriellis, u kojoj se danas nalazi Gradski muzej dio su korčulanske baštine. Saznali smo da su srednjovjekovni arhitekti bili urbanistički orijentirani jer tlocrt grada podsjeća na oblik riblje kosti, čime je središnja ulica zaštićena od vjetrova koji često pušu oko Korčule.

   

Dio profesora je nakon razgledavanja otoka bacio kupanjac, a dio se opustio uz čašicu razgovora. Predvečer smo se vratili u Orebić i smjestili u hotelu. Večerali smo te se zaputili u šetnju orebićkom obalom. Družili smo se uz more, dok su se neki i navečer kupali. Zvali su ih zvuci morskih valova, a takav poziv se ne odbija, zar ne?

U subotu ujutro smo se brodom s Orebića zaputili na Mljet. Vožnja je trajala malo manje od 2 sata, te smo jedva dočekali doći na Mljet, najjužniji i najistočniji otok od većih hrvatskih otoka. Pješice smo se zaputili po Nacionalnom parku do njihovog brodića koji nas je prebacio do otočića sv. Marije, koji malo podsjeća na naš Visovac.

Na otočiću se nalazi benediktinski samostan s crkvom Sv. Marije s centralnim romaničkim  dijelom.  Nakon posjeta crkvi i samostanu ručali smo u restoranu na otočiću, a nakon ručka se i iskupali.

   

Brodićem smo se vratili u Nacionalni park, a zatim brodom na Orebić. Prtljaga nas je čekala u busu, i mogli smo krenuti doma. Ali šećer se ostavlja za kraj, zar ne?

Pri odlasku s Pelješca posjetili smo velebnu konobu Matuško u Potomju čija nas konzumacija crnih i bijelih vina nije ostavila ravnodušnima i doma smo pošli s suvenirom više. Vlasnik je prvi domaći vinar koji je u Kinu izvezao veliku količinu skupog vina, odnosno 8 000  boca Royal Dingača nakon što ga je u Dubrovniku kušao kineski menadžer.

Predvečer smo se pozdravili s Pelješcem i zaputili doma. Moramo pohvaliti F-tours agenciju koja je naš izlet iznimno dobro isplanirala i sve bez greške organizirala. Imali smo vodičku i vozača koje smo samo mogli poželjeti. Put nam je prošao u zafrkanciji i smijehu te smo navečer oko 11.30 h stigli u Šibenik. S izleta smo se vratili s novim saznanjima i lijepo provedenim zajedničkim trenutcima. Napunili smo baterije za školsku godinu koja je pred nama. Nadamo se da se to odnosi i na naše učenike.

Ostale fotografije možete pogledati u foto galerijia na našem youtube kanalu kratak slideshow video uradak.

 

 


Ekonomska škola Šibenik