2023-06-19 18:00:00

Međunarodni e-Twinning projekt “Euro nova valuta i utjecaj na društvo i ekonomiju / Euro the New Currency, and Its Impact on Society and the Economy”

Ovaj međunarodni projekt je započeo početkom 2022./2023. školske godine, a osmislile su  ga nastavnice Martina Jerković iz Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš i Kristina Vukošić Popov iz Ekonomske škole Šibenik.

Projektu su se pridružili  partneri  iz srednjih škola Republike Hrvatske, Slovenije, Litve s 8 nastavnika i 44 učenika . Škole koje su sudjelovale uz pokretače projekta Srednju školu Ivana Meštrovića Drniš i Ekonomsku školu Šibenik su: Druga srednja škola Beli Manastir, Prva srednja škola Beli Manastir, Ekonomska i trgovačka škola Dubrovnik, Strojarska i tehnička škola Fausta Vrančića Zagreb , Gimnazija Garliava Luksa Progimnazija Ktu vaizgantas i Dijaški dom Nova Gorica.

Projekt je pokrenut s namjerom uključivanja  učenika u aktualnu problematiku – prijelaza s dosadašnje hrvatske nacionalne valute kune na jedinstvenu europsku valutu euro. Učenici su osim razvijanja svijesti o dobrobitima Europske unije, pristupili ovoj temi na interaktivan i zanimljiv način kroz zajednički međunarodni timski rad radi proučavanja aktualne ekonomske situacije i utjecaja uvođenja eura na ekonomiju i na društvo.

Jedna je od projektnih aktivnosti za učenike bila izračunavanje osobne stope inflacije radi boljeg razumijevanja utjecaja inflacije na svakodnevni život pojedinca, a osobito na osobnu kupovnu moć. Na temelju prikupljenih podataka, učenici su izračunali promjenu cijena za svaki odabrani proizvod ili uslugu u odnosu na početno razdoblje. Izračunali su svoju osobnu stopu inflacije kroz prosječnu promjenu cijena svih proizvoda ili usluga koje su pratili.  Ova je aktivnost omogućila učenicima razvijanje financijske pismenosti,.

   

Tijekom projekta, učenici su proučavali povijest i razvoj eura kao zajedničke valute u Europskoj uniji. U sklopu projekta obilježen je  i Svjetski/Europski tjedan novca uz brojne aktivnosti kao što su rješavanje edukativnih kvizova i sudjelovanje u online predavanju predstavnika Hrvatske narodne banke. Učenici su na tom predavanju upoznali sve važne činjenice o euru kao jednoj od najvažnijih valuta u svijetu. Upoznali su izgled novčanica i kovanica eura koji je zajednički svim članicama europodručja, kao i raznolika sigurnosna obilježja na novčanicama. Učenici su usvojili i proširili svoja znanja o prednostima koje donosi euro, a to su stabilnost valute, niska inflacija, niže kamatne stope, transparentnost cijena, izostanak troškova mijenjanja valuta, bolje ekonomske rezultate, prednost u međunarodnoj trgovini, okvir za zdravije javne financije, prepoznatljiv simbol europskog integriteta i veći utjecaj Europske unije u svjetskom gospodarstvu.

Prilikom realizacije aktivnosti projekta Euro naša nova valuta i njen utjecaj na društvo i ekonomiju učenici su primjenjivali različite ICT alate, a najzanimljivi je alat Memecam.io kroz koji su na šaljiv način prikazali Euro u zajednici, školi i na osobnom planu.

Kroz multidisciplinarni pristup, učenici razvijaju ekonomske, kulturne i digitalne kompetencije te razvijaju svijest o europskoj integraciji i suradnji.


Ekonomska škola Šibenik