2012-10-19 23:50:00 Pogled u prošlost: učili i zabavili se Na Dan učitelja, 5. listopada 2012. učenici IV. A, II. A i B te I. E razreda imali su tzv. terensku nastavu iz nekoliko nastavnih predmeta u Muzeju grada Šibenika gdje su posjetili novootvoreni 3. stalni postav Gradskog muzeja Šibenik.
Uvećane fotografije možete naći na ovoj poveznici. Gradski muzej nas jezikom 21. stoljeća vraća u našu povijest i našu tradiciju. Uz mnogobrojne različite izloške i multimedijalne instalacije prikazuje prošlost Šibenika od pretpovijesti, preko velike kuge do pada Venecije u 18. stoljeću.
Muzej grada Šibenika je muzej kompleksnog tipa, a sastoji se od arheološkog, kulturno-povijesnog, odjela novije povijesti i etnografskog odjela. U prvom dijelu (atriju) predstavljena je arheologija šibenskog kraja. Kronološki je podijeljena u četiri velika razdoblja: prapovijest, antiku, kasnu antiku i srednji vijek. Prizemlje obuhvaća: Šibenik do osnivanja biskupije, Šibenik do Mletačke uprave, Mletačka uprava i gospodarstvo, gotičko-renesansno graditeljstvo, katedrala sv. Jakova i poznata velika zvona. Pregled umjetnosti u Šibeniku nastavlja se na 1. katu kroz razne multimedijalne sadržaje. Središnji dio posvećen je znamenitim Šibenčanima kao što su: Antun i Faust Vrančić, Juraj Šižgorić, Martin Kolunić Rota ... Povišeni dio 1. kata posvećen je temi dugotrajnih ratova s Turcima. Sadrži podatke o fortifikacijama, sačuvane povijesne orgulje, te posebno zanimljiv multimedijalni sadržaj o epidemiji kuge u Šibeniku. Stalni postav zaključuje 1797. godina, godina kraja mletačke uprave. Od djelatnika muzeja smo saznali da će se dovršiti i 2. kat koji će dati pregled sadržaja 20. stoljeća. Učenici su većinom bili zadovoljni, ali bilo je i iznimaka. Zamolili smo nekoliko učenika za njihov komentar i dojam: Martina Radić: ''A što prvo padne na pamet kada čujete riječ muzej? Dosada? Zijevanje? E, pa pripremite se za iznenađenje jer šibenski muzej izaziva potpuno drugačije reakcije i dokazuje da hrvatska umjetnost može biti zabavna, puna stila i ljepote.'' Diana Lokas: ''Sviđa mi se muzej. Ima mnoštvo sadržaja. Najviše mi se svidio kratki igrani film o epidemiji kuge u Šibeniku.''
Ivana Bačić: ''Nastava je održana u Muzeju grada Šibenika. Osim što smo imali priliku dosta toga naučiti o svome gradu, mogli smo se i zabaviti uz suvremeni multimedijalni postav izložbe. Imali smo priliku vidjeti šibenski lakat, različite posude, očuvani nakit, različite ormariće, povijesne orgulje, ključeve, oružje tipa mačeva, pištolja i pušaka, skulpture svetaca, itd. Svakome učeniku nešto je privuklo pozornost. Najviše mi se svidio dio gdje su izložene naušnice i prstenje. Bila sam u mnogo muzeja, ali ovaj me je posebno oduševio.'' Adrijana Glavurtić: ''Meni su se najviše dopale naušnice s 3 jagode iz 9. stoljeća. Fascinantno je to da su izrađene ručno, a još fascinantnije da su savršeno očuvane.'' Kristina Škugor: ''Zanimljiv je bagatin, vlastiti, šibenski novac... Najvažniji događaji, dokumenti i spomenici našeg grada prezentirani su na suvremen i poseban multimedijski način pa sve izložene predmete čini zanimljivijima. Takav način pogoduje nama, mladim posjetiteljima.'' Ana Alajbeg: ''Starinski predmeti koji su tako lijepi i tako neobični, ugođaj muzejskog prostora, ambijentalna prigušena rasvjeta, suvremeno predstavljeni eksponati, ... Kad sve to doživite, potpuno zaboravite da se nalazite u muzeju. Pogled u prošlost postaje mjestom za opuštanje! Sve u svemu – bogat izbor sadržaja, ali da nema tehnologije koja nam na tako lijep način približava prošlost, dojam ne bi bio tako neobičan i tako lijep. Zahvaljujući multimedijskom prikazu zanimljiv je pregled arheološke baštine šibenskog kraja, audiovizualna prezentacija koja dočarava najveće razaranje Šibenika te multimedijskom prezentacijom predstavljene šibenske povijesne orgulje. Osim toga, mogli smo uživati gledajući starinski nakit, lule, posude, zdjele, knjige, zapise, kovani novac, skulpture, mačeve, sablje, kucalo, ključeve i zvona svih veličina, kamene ploče i još mnogo toga.'' Marina Orlović: ''Privukao me audiozapis Šibenske molitve koja je najstariji latinicom zapisan pjesnički tekst. Multimedija u muzeju ostavlja dojam suvremenosti koja privlači mlađu populaciju, a za onu malo stariju populaciju tu su ostali povijesni dokumenti, zapisi, skulpture i ostalo.'' Damir Junaković: ''Muzej je dobar i ima mnogo toga za pogledati, ali mene ništa to ne zanima.'' Lako je zaključiti što se u muzeju svidjelo učenici Maji Bačelić, koja je dobila zanimljivu poduzetničku ideju za novi, ali uz baštinu vezan proizvod.
|
Ekonomska škola Šibenik |