2012-10-03 10:28:07

Stručno usavršavanje u SAD-u

Kao što smo spomenuli u Godišnjaku škole, na kraju školske godine 2010./2011., Ekonomska škola Vukovar imala je iznimnu čast sudjelovanja na stručnom usavršavanju iz engleskog jezika u Sjedinjenim Američkim Državama.

 

Profesorica Tomislava Vijant predstavljala je našu školu i državu, uz ostale 24 zemlje sudionice – Francusku, Norvešku, Finsku, Andoru, Bugarsku, Bosnu i Hercegovinu, Grčku, Cipar, Litvu, Tunis, Madagaskar, Nepal, Urugvaj, Nikaragvu, Obalu Bjelokosti, Togo, Čad, Mongoliju, Tibet, Turkmenistan, Kirgistan, Izrael, Azerbejdžan te  Panamu.

Usavršavanje je financiralo State Department, a odabir sudionika odradila je Fulbrightova komisija, u suradnji s Veleposlanstvom SAD-a u Washingtonu. Odabir pojedinih predstavnika vršilo je Veleposlanstvo svake države, u našem slučaju Veleposlanstvo SAD-a u Zagebu. Program je trajao šest tjedana, od 15. 06. do 28. 07. 2011., a sastojao se od četiri tjedna predavanja i dva tjedna studijskog putovanja po istoku i zapadu Amerike.



Predavanja su se održavala u sveučilišnom gradiću Amherstu, smještenom u saveznoj državi Massachusetts. Amherst je također i sjedište ITD-a (Institute for Training and Development), Instituta koji je u detalje isplanirao boravak profesora i mentora engleskog jezika. Predavanja su bila osmišljena tako da obuhvaćaju sva područja američke kulture, civilizacije i društva. Vrhunski sveučilišni profesori i predavači držali su predavanja o američkoj povijesti, književnosti, vanjskoj i unutarnjoj politici, građanskim pravima, ekonomiji, imigraciji, nacionalnim parkovima, očuvanju prirode, itd. Predavanja su upotpunjena posjetima muzeja, knjižnica, škola, kao i večerama s  američkim obiteljima. Uz obvezna predavanja, sudionici su imali zadatak osmisliti nastavni sat ili jedinicu iz bilo kojeg područja američkog društva i djelovanja. Budući da sam profesorica engleskog jezika i povijesti, izbor mog nastavnog sata bio je i više nego logičan – Američki građanski rat  – koji je trajao od  1861. – 1865. godine.



Nakon četiri tjedna predavanja, na red su došla studijska putovanja po Istoku i Zapadu SAD-a. Posjetili smo Boston, New York, Salt Lake City, Washington, D.C. i Yellowstone, prvi nacionalni park u svijetu. U svim navedenim mjestima vidjeli smo najvažnije znamenitosti i lokacije. U Bostonu je  to bila rijeka Charles, Quincy Market i luka te obližnje, svjetski poznato, sveučilište Harvard. U nevjerojatnom New Yorku posjetili smo Manhattan, Times Square, zgradu Empire State, Kip slobode, otok Ellis te zgradu Ujedinjenih naroda. Glavni grad, Washington, D.C., je pravo kulturno središte. Vidjeli smo mnoštvo muzeja Smithsonian Institute-a, kao i Bijelu kuću, Capitol Hill te razne spomenike posvećene velikanima američke povijesti – Washingtonu Lincolnu, Rooseveltu, Martinu Lutheru Kingu, kao i borcima vijetnamskog i korejskog rata.

Na samom kraju uslijedila je dodjela svjedodžbi o sudjelovanju i uspješnom završetku  SUSI programa (Study of the United States Institutes), organizirana u samom State Departmenu u Washingtonu, kao i u Amherstu, od strane ITD-a. Bilo je to uistinu nezaboravno iskustvo koje je nadmašilo sva moja očekivanja, produbilo znanja i spoznaje o ljudima, jeziku, zemljama i vrijednostima.  

Nadam se da će vam  fotografije uspjeti dočarati barem mali dio ove velike priče.


tekst i foto:  Tomislava Vijant, prof.
 


Ekonomska škola Vukovar