2016-12-15 11:18:56

Mjesec borbe protiv ovisnosti ispunjen aktivnostima

I ove godine u našoj školi obilježen je Mjesec borbe protiv ovisnosti s ciljem informiranja učenika o štetnosti te preveniranja zlouporabe sredstava ovisnosti. Koordinatorice ovdje predstavljenih aktivnosti su Vesna Bičanić Janje, prof. hrvatskoga jezika, i Ivana Opačak, prof. hrvatskoga i engleskog jezika u našoj školi. Neke su ovogodišnje aktivnosti nastavak (pret)prošlogodišnjih aktivnosti, što dokazuje kako se u našoj školi kontinuirano radi na poticanju (samo)kritičnosti kod mladih i svijesti o važnosti zdravoga življenja.

U studenom 2016. tiskani su digitalni posteri (glogsteri) koje su tijekom studenoga i prosinca 2014. i 2015., na nastavi engleskoga jezika, izradile Valentina Miletić i Jelena Jazvić (učenice tadašnjega 3.e/ 4.e). Učenici 4.c i 1.b, na nastavi engleskoga jezika, ukrasili su panoe u predvorju škole istaknuvši štetne učinke kockanja te uživanja različitih sredstava ovisnosti uz jasne poruke ''Be smart – don't start!“ i ''Say NO because you KNOW!“

Antonio Opačak i Marin Tolić (1.b) anketirali su svoje prijatelje iz razreda te, na satu razrednika, predstavili rezultate ankete o pušenju. Zaključili smo kako je „skroman“ broj pušača u 1.b (3/ 22), ali neskromna očekivanja razreda i razrednice da se taj broj smanji (ili barem prestane rasti) u godinama koje slijede. Autor ankete o pušenju je Matej Matičević, bivši učenik naše škole koji ju je, za potrebe svoga 1.b tijekom istoga Mjeseca, izradio 2008. godine.

Veronika Čalušić (1.b) izradila je i obradila anketu o (ne)konzumaciji alkohola u 1.b te, zajedno s kratkom prezentacijom o ovisnosti o alkoholu, rezultate ankete predstavila na satu razrednika. Zaključili smo kako „veoma zrelo razmišljamo, ali, kao i većina mladih, često veoma nezrelo postupamo“.

Početkom studenoga učenici 2. e razreda dobili su od razrednice Vesne Bičanić Janje zadatak da u grupama po dvoje-troje učenika, u obliku prezentacija, prikažu različite vrste ovisnosti: o drogama, alkoholu, cigaretama, klađenju... Cijeli su studeni, na satima razrednika, učenici izlagali svoje prezentacije, a kad su to učinili svi, odabrana je najbolja od prezentacija. Nakon sitnih dorada, učenici: Ivona Olanović, Luka Špehar, Mislav Marković i Robert Županić su, u pratnji razrednice, sudjelovali na prezentaciji učeničkih radova. 

Prezentacija učeničkih radova u Mjesecu borbe protiv ovisnosti pod motom: „...živim život, a ne robujem!“ održana je 1. prosinca 2016. u organizaciji Crvenoga križa grada Slavonskoga Broda u Restoranu „Brod“. Nakon prezentacija, učenici su nazočili predavanju dr. Igora Ivić Hoffmana iz Zavoda za javno zdravstvo Slavonski Brod na temu: „Prevencija AIDS-a“, u sklopu obilježavanja Svjetskoga dana borbe protiv AIDS-a.

Profesorice Ivana Opačak i Vesna Bičanić Janje provele su tijekom mjeseca studenog među učenicima drugih razreda naše škole dvije ankete: anketu o pušenju i anketu o konzumiranju alkohola. U obje ankete sudjelovalo je više od 150 učenika.  Rezultati anketa predstavljeni su Nastavničkom vijeću 7. prosinca 2016., a nakon toga i većini drugih razreda koji su sudjelovali u anketi. 12. prosinca 2016. rezultati anketa izloženi su u predvorju škole na plakatima koje su izradili učenici 2. d razreda: Lucija Stojanović, Karla Marić, Gabrijela Paun i Karlo Baričević.

Tema ovisnosti ispreplela se s nastavnim gradivom u gotovo svim razredima prof. Opačak. Učenici 1.b i 2.f učili su pisati osobno pismo na engleskom jeziku i, vođeni pitanjima profesorice, u glavnom dijelu teksta pisali o problemu opijanja mladih tijekom večernjega izlaska, o pušenju koje nije ''cool“… Učenici 3.e i 4.c utvrđivali su poznavanje pravila pisanja eseja na engleskom jeziku, a jedan od podložaka koji su kritički procjenjivali bio je esej Ane Blaževac (4.c) ''Should Marijuana Be Legal“, ocijenjen peticom i objavljen na školskoj internetskoj stranici prošle godine… Dodatni zadatak u 3.e bio je (na engleskom jeziku) opisati osobu koja je u životu doživjela značajnu promjenu zbog koje se njezin fizički izgled promijenio. Znakovito je kako je većina poznatih i slavnih o kojima su učenici pisali svoj novi život i ugled morala izgraditi upravo nakon pakla droge.

Uslijedila je školska zadaća na nastavi hrvatskoga jezika (u 1.b i 2.b) i, zanimljivo, većina je učenika odabrala temu „Izazov pred mladima danas – oduprijeti se porocima“. Razmišljajući o ovisnosti, 16-ogodišnjakinja Matea Conjar (2.b) ukazala je na problem brojnih unesrećenih obitelji  čije su „suze i bol rezultat slučajnoga pada u beznadnu ovisnost o alkoholu i drogi…, koje žive u mraku jer je novac za režije završio u kladionici“…, te spoznala kako je „blagoslovljena sretnom i složnom obitelji kakve je mislila da svi imaju“... Njezina bi spoznaja sebe trebala biti pouka svim mladima: „Ne bojim se i ne stidim svoga ponašanja, odabira pravih ljudi i putova u svom životu; uvijek ću se nasmijati na dobru foru, ali nikada na gluposti pijanoga mladića.“ I veoma trezveni mladić zabrinut je za pijane djevojke  tijekom večernjega izlaska – „Gledao sam u duševnoj boli djevojke polugole, pod utjecajem alkohola i Bog zna čega još i pomislio: Gdje su im roditelji?!“ (Gabrijel Rukavina, 2.b)

Učenik Ivan Leović (2.b) veoma zrelo zaključuje kako „mladi danas imaju puno problema koje ne mogu riješiti sami pa, da bi zaboravili na njih, piju, puše, kockaju, uzimaju droge...“  Ivan smatra „da bi se trgovci i radnici u kafićima trebali pridržavati zakona koji zabranjuje prodaju cigareta i alkoholnih pića maloljetnicima“, te poručuje „da se mladima treba pomoći“ jer brine ga „što će biti sa svijetom koji ostaje na mladima ako mladi nisu sposobni prihvatiti tu odgovornost“!? Gabrijel ima rješenje za današnje društvo „zaraženo svime i svačim“: „Prodaju alkohola i duhanskih proizvoda treba zabraniti osobama mlađim od 22 godine, treba pooštriti kazne za kršenje toga zakona te pojačati policijske patrole oko noćnih klubova u kasnim noćnim satima...“, te predlaže konkretne zatvorske i novčane kazne (kazna pritvora od minimalno pet godina za osobe koje se bave prodajom droge, minimalna kazna od 8000kn za subjekte koji prodaju alkohol osobama mlađim od 22 godine)...

Planovi za sljedeće školske godine vrlo su ambiciozni. Namjera profesorica je anketirati učenike sadašnjih 2. razreda o problemima vezanim uz kockanje, zlouporabu droga te (ne)odgovorno spolno ponašanje. Na razrednim tribinama predstavit će im se najuspjeliji radovi učenika škole. Anketa o pušenju i alkoholu ponovit će se za dvije godine…

Srednjoškolcima je, kao izrazito ugroženoj društvenoj skupini, osobito važno posvijestiti životne probleme iz teksta. Za pohvaliti je svaku aktivnost učenika i škole koja je usmjerena ka (podizanju svijesti o) prevenciji, apstinenciji, zdravom življenju i suzbijanju zlouporabe sredstava ovisnosti. Učenici su svojim ovogodišnjim aktivnostima i (ne)verbalnim vještinama dokazali kako mogu veoma zrelo dati svoj doprinos „izgradnji“ ljepšega svijeta za sebe i generacije koje dolaze. (P O) H V A L A !!!

Autorice teksta i fotografija: Vesna Bičanić Janje i Ivana Opačak


Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski brod